Familja e Rexhail Qerimit kanë dyshime në lidhje me vdekjen

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2022

Në një deklaratë ekskluzive për Alsat, Jetulla Qerimi, familjar i të ndjerit Rexhail Qerimi tregon se si dhe nga kush e ka marr lajmin për vdekjen e Rexhailit. Ai madje theksoi se familja nuk do të lejoj që të kryhet autopsi mbi trupin e Rexhailit sepse nuk iu besojnë organeve të shtetit. Sipas tij Rexhaili vuajti 13 vjet burg duke qenë i pafajshëm, shkruan Alsat.

“Njoftimi u bë mbrëmë diku pas mesnate, isha në punë në çajtore, u paraqit i burgosuri që ishte me te, me tha se Rexhaili nuk është mirë me shëndet se i ka ra të fikët dhe se e kanë marrë policia e kanë dërguar në Spital. Si familjar vendosa me shkua në spital me e kërkuar, por nuk arrita që ta gjej. Pastaj kam shkuar sërish tek burgu i Idrizovës ku takova një frugon të policisë, ku ishte Rexhaili. Policia më konfirmoi se Rexhaili është i vdekur dhe trupin e tij e dërguan sërish në burg. Unë u ktheva në shtëpi dhe ja sot kemi ardhur me marr trupin e pajetë të Rexhailit”, tha Jetulla Qerimi, familjar.
Jetullai tregon edhe arsyet se pse nuk kanë lejuar autopsi mbi trupin e Rexhailit.

“Nuk kemi pranu me u ba autopsi, kur e dimë se 13 vjet ka qëndruar në burg i pafajshëm, janë tall me të burgosurit dhe me familjet e të burgosurve, vetëm e vetëm për t i arrit qëllimet e tyre politike. Me Rexhailin nuk kam kontaktuar këtyre ditëve, por ai deri në ora 12:00 ka kontaktuar me vëllezërit dhe bashkëshorten e tij dhe ka thënë se është mirë”, tha Jetulla Rexhaili, familjar./https://alsat.mk/familjaret-e-rexhailit-nuk-u-besojne-institucioneve-13-vjet-ne-burg-i-pafajshem/Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ