Fashion Weekend Shkup – Ditët e Dizajnit Italian nga 9-11 mars në East Gate Mall

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Fashion Weekend Shkup, për herë të 26-të, do të mbahet në një lokacion të ri dhe me një koncept të ri nga data 9 deri më 11 mars në East Gate Mall.

Motoja e edicionit të 26-të të FWSK është “Gjuha e Etikës dhe Dizajnit”, vendndodhja është East Gate Mall dhe ngjarja kalendarike përkon me Ditët e Dizajnit Italian, prandaj ky edicion po realizohet në partneritet me East Gate Mall, Ambasadë Italiane në Shkup dhe Agjencinë Italiane Tregtare ITA.

09.03.

Fashion Weekend i sivjetshëm kombinon emocionet dhe frymëzimin që markat e famshme italiane do t’i sjellin familjes East Gate Mall në Shkup me sfilatet e ARMANI, LIU JO, PATRIZIA PEPE, TWINSET, SIGMA JEWLERY, DAN JOHN, ERREA, LEMARE, TOSCA BLU, BARK SHOES, FRATELLI BOVO, DANIELA COARO, UTOPIA, SERGIO ROSSI, TRUSSARDI, KIKO MILANO.

Por, edhe në forcat vendase të dizajnit të skenës së modës:

10.03.

“Hope this feels familiar” është një bashkëpunim i stilistes Teodora Mitrovska dhe artistit vizual Dushan Stefanovski, më pas do të vijojë sfilata e studentëve të Institutit Ndërkombëtar të Modës Izet Curi, do të prezantohet koleksioni “Goddess” nga EMIRA YMERI. Prezantim të vet do të ketë edhe YAMUNA SHOW me një koleksion unik shallesh – powered by IQOS.

11.03.

Është shpallur edhe një bllok i tërë kushtuar THE BRIDAL FASHION me koleksionet e “Al Aparel” nga Natasha Karçeva, SIGMA Jewelry, VLORA & KALTRINA dhe FA-BU nga Jagoda Paçemska.

Fashion Weekend Shkup është planifikuar në disa lokacione të pazakonta brenda East Gate Mall, i cili për herë të parë do të kthehet në një skenë për debate, performanca dhe sfilate, me çfarë do të justifikohet motoja e ditëve të dizajnit italian: ” The quality that illuminates: the energy of design for people and the environment-La qualità che illumina: l’energia del design per le persone e l’ambiente”.

Këtë vit janë planifikuar panel diskutime: “SMALL BUT PERFECT: THE ENERGY OF DESIGN FOR PEOPLE AND ENVIRONMENT” në të cilat do të flasin dizajnerë, ekspertë dhe studiues të shquar, ndërsa moderatore do të jetë Gordana Vrencovska, profesoreshë universitare, artiste dhe dizajnere.

Do të ketë një prezantim të “3D dhe industries së modës” – dita informuese e Shoqatës së Tregtisë së Tekstileve – Klasteri i Tekstileve dhe Shoqatës Maqedonase të Modës me një sfilatë digjitale të modës nga Iskra Xhokiç Kecap.

Gjatë Ditëve të Dizajnit Italian në East Gate Mall, 09-20.03, të gjitha markat italiane do të ofrojnë oferta dhe zbritje speciale për të gjithë adhuruesit e dizajnit italian.

TË FUNDIT
1 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

16 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
15 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
18 orë
Heidi dedikim për Romeon: Më ke bërë gocën më të lumtur në botë!
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
17 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
8 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ