Fatmir Bytyqi: Do të ketë rritje të pensioneve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Zv. kryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi për “24 Analiza” u shpreh se po mendon të ndryshojë modelin e rritjes së pensioneve.

Bytyqi gjithashtu tha se këtë javë do të fillojnë bisedimet për rritjen e pensioneve.

“Në pjesën që po flasim është modeli me të cilin fondi i pensioneve duhet të mbahet i qëndrueshëm në mënyrë që të mund nga ato të merren pensione nga pensionistët e ardhshëm. Nuk jam mësuar të luaj me përqindje dhe me një zgjidhje në të cilën nuk shoh analizë të qëndrueshme. Ata do të kenë parashikueshmërinë deri në vitin 2026. Duam zgjidhje që do t’u mundësojnë të bëjnë një jetë dinjitoze. Besoj se fondi pensional siguron të ardhura mjaft stabile për të siguruar rritje të pensioneve”, tha Bytyqi.

TË FUNDIT
21 minuta
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
46 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
2 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
6 orë
Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit
1 ditë
Qeveria e ardhme pritet të jetë më stabile që ka pasur ndonjëherë vendi!
20 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
1 ditë
Si nisi sherri që përfundoi me vrasje mbrëmë të rruga e Plastikave? – Ende s’janë kapur autorët
8 orë
Shaqiri: Është obligim moral i Fronti Evropian që të mbështes Gashin për kryetar të Kuvendit

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ