Fatmir Mexhiti zbardhi prioritetet si ministër i Shëndetësisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Zgjidhja e kaosit së trafikut në Qendrën Klinike në Shkup, përditësimi I listës pozitive të ilaçeve dhe vendosja e metodave inovative gjatë mjekimit dhe rritja e pagave të punonjësve shëndetësor janë prioritetet kryesore të programit të Ministrit të ri të Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti, raporton KlanM.

Duke potencuar faktin se vjen nga fusha e mjekësisë, sic njofton KlanM, Ministri Mexhiti si të rëndësishme e përmendi edhe realizimin e disa projekteve.

“Cështje tjetër shumë e rëndësishme për vendin që kërkon urgjencë është vazhdimi i projektit për Qendër të re urgjente internistike, ndërtimin e Qendrës së re Klinike dhe rajonalizimin e infrastrukturës shëndetësore në vend. Në program kemi project të detajuar se si do të zhvillohen punët e mëtutjeshme” – tha Fatmir Mexhiti.

Fatmir Mexhiti u emërua Ministër I Shëndetësisë në vend të Bekim Sali nga Alternativa. Mexhiti, Krenar Lloga dhe Azir Aliu janë kuadro të Aleancës për Shqiptarët, të cilët me riformatimin e Qeverisë u bënë pjesë e ekzekutivit ndërsa Alternativa kaloi në opozitë.

Në marrëveshjen për hyrjen e ASH-së në koalicionin qeveritar, sic njofton KlanM, qëndron edhe ndryshimi i Drejtorëve.

Kësisoji, Klinikat për Nevrologji, dermatovenerologji, endokkrinologji dhe sëmundje të syve do të kenë drejtorë të rinj – tha Ministri Mexhiti duke shtuar se drejtorë të rinj organizativ do të ketë një klinikat për sëmundje onkologjike, gjinekologji dhe akusheri. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

19 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
16 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
19 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
19 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ