Fatmir Sabriu nga Tetova do të jetë Drejtor i Departamenti të Drejtësisë pranë Lëvizjes BESA

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Fatmir Sabriu nga Tetova do të jetë Drejtor i Departamenti të Drejtësisë pranë Lëvizjes BESA.

Prezantimi i tij u bë sot nga kreu i kësaj partie, Bilall Kasami.

Po ashtu Lëvizja BESA la publikuar rdhe biografinë e Drejtorit të Departamenti të Drejtësisë.

“Fatmir Sabriu u lind më 02 Shtator 1992 në Gostivar. Shkollën fillore e kreu pranë Shkollës Fillore “Sami Frashëri” në fshatin Pirok, Komuna e Bogovinës. Paralelisht me shkollën fillore ndoqi dhe kreu me sukses shkollën e muzikës pranë shkollës së muzikës “Todor Skallovski – Tetoec” në Tetovë. Arsimin e mesëm e kreu pranë gjimnazit të Tetovës “Kiril Pejçinoviq”. Nga viti 2011 filloi studimet në fakulteti Juridik pranë Universitetit të Europës Juglindore të cilat i përfundoi në vitin 2014 me notë mesatare 9.80 dhe fitoi titullin akademik I diplomuar në Drejtësi. Gjatë studimeve me rastin e manifestimit të vitit të ri Islam Hixhri 1435 nga Forumi Rinor Islam i’u nda lëvdatë si student më i mirë i Fakultetit Juridik pranë Universitetit të Europës Juglindore.

Gjithashtu, nga ana e Universitetit të Europës Juglindore është shpallur si student më i mirë i gjeneratës së X të Fakultetit Juridik pranë UEJL. Pas përfundimit të ciklit të parë të studimeve regjistroi studimet MASTER pranë Universitetit të Europës Juglindore. Në dhjetor të vitit 2017 përfundoi provimet e parapara dhe mbrojti punimin e magjistraturës në programin studimor E Drejta Civile me notë mesatare 9.87 dhe fitoi titullin akademik Magjistër i Shkencave Juridike. Për momentin është duke ndjekur studimet e ciklit të tretë – studimet e doktoraturës pranë Fakultetit Juridik “Justiniani i parë” në programin studimor E drejta Civile. Gjatë karierës së tij akademike ai ka shkruar punime të ndryshme seminarike të botuara në revista të ndryshme nga lëmia e të drejtës civile.
Fatmiri dallohet jo vetëm për rezultatet e shkëlqyera në studime por gjithashtu ai ngërthen në vete një përvojë të çmueshme nga lëmia e jurisprudences. Nga qershori i vitit 2014 deri më tetor të vitit 2020 ushtroi profesionin e juristit në zyrë përmbaruesi në Tetovë. Më pas nga nëntori i vitit 2020 deri më dhjetor të vitit 2021 ka qenë i angazhuar si këshilltar i veçantë për çështje juridike dhe menaxhim me resurset njerëzore dhe shef kabineti i drejtorit të Agjencionit për punësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Nga janari i vitit 2022 ushtron pozicionin e udhëheqësit të deparmatentit për menaxhim me resurse njerëzore dhe këshilltar për çështje juridike në Komunën e Tetovës. Ka qenë pjesëmarrës në konferenca të ndryshme shkencore, seminare dhe takime pune nga lëmia e jurisprudences dhe menaxhimit me resurse njerëzore. Në Mars të vitit 2019 e kaloi me sukses provimin e jurisprudencës pranë Ministrisë së Drejtësisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut. Gjatë vitit 2021 dhe 2022 ka ndjekur trajnime për protokoll diplomatik – të folurit në publik dhe menaxhim me resurset njerëzore.

Fatmir Sabriu karierën politike e filloi në vitin 2016 ku njëherit është aktivizuar si përfaqësues i Lëvizjes Besa për fshatin Pirok, Komuna e Bogovinës, e mës pas edhe si anëtar i Kryesisë së Degës së Komunës së Bogovinës. Nga viti 2021 ai ushtron pozicionin e kryetarit të degës së Lëvizjes Besa në Komunën e Bogovinës dhe është anëtar i kuvendit qëndror të Lëvizjes Besa sipas funksionit.

TË FUNDIT
1 min
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
14 minuta
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
8 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ME TE LEXUARA

19 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
11 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
19 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
8 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
22 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
18 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

INFO

NA NDIQ