Faza e parë nga riorganizimi i ministrive, opozita kundër: Ligj sistematik nuk sillet me procedurë të shkurtuar

Picture of INA
INA

07/06/2024

Në prezantimin e këtij ligji me të cilin riorganizohen ministritë, Mickoski kërkoi përkrahjen e të gjithë deputetëve. Ai tha se kjo do të thotë ndryshim reformues të qeverisë dhe funksionim normal të kësaj përbërjeje qeveritare. Ai sqaroi të gjitha ndryshimet e ministrive, një pjesë prej tyre do të riorganizohen, një pjesë janë të reja, ndërsa një pjesë e madhe nga agjenci do të shfuqizohen për shkak se do të kalojnë në ministri.

“Riorganizimi ku një pjesë e ministrive do të jenë të reja, ndërsa agjencitë që ekzistonin deri më tani do të shfuqizohen, pjesë e ministrive do të rigrupohen, përkatësisht një pjesë e kompetencave të një ministrie do të kalojnë në një ministri tjetër, me qëllim që të zbatohen reformat që i ka për qëllim kjo qeveri, por njëkohësisht t’u përgjigjemi nevojave të qytetarëve”, tha Hristian Mickoski, mandatar.

Opozita votoi kundër këtij ligji dhe dorëzoi propozim që të tërhiqet nga seanca, por propozimi i tyre nuk u miratua. Oliver Spasovski nga LSDM tha se një ligj i tillë sistematik nuk mund të sillet me procedurë të shkurtuar.

TË FUNDIT
2 orë
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
3 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
3 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
4 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
4 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

12 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
4 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
12 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
3 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
16 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
11 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
3 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ