Federata e Italisë del me vendim zyrtar rreth Superligës Evropiane

ina-online
ina-online

21/12/2023

Federata Italiane e Futbollit (FIGC) ka shfaqur qëndrim kundër propozimeve të një projekti të sapoformatuar të Superligës Evropiane në një deklaratë zyrtare pas vendimit të së enjtes nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë.

GJED vendosi që FIFA dhe UEFA po ‘abuzojnë një pozicion dominues’ dhe se nuk janë në gjendje të sanksionojnë klubet dhe lojtarët e përfshirë në turne që nuk i organizojnë.

Menjëherë pas vendimit të së enjtes, u prezantua një version i sapoformatuar i Superligës, i cili do të përfshinte një sistem me tre nivele, si dhe ngritje dhe rënie.

Dy klube të Serie A, Roma dhe Inter, kanë lëshuar tashmë deklarata për këtë çështje. Giallorossët kanë mbajtur një qëndrim të fortë kundër Superligës, ndërsa Interi ka bërë thirrje për bashkëpunim mes FIFA-s, UEFA-s dhe ECA-s.

FIGC tani ka thënë fjalën e tyre, duke këmbëngulur se qëllimi i tyre është të mbrojnë ‘parimin e përgjithshëm të meritave sportive’ dhe ‘interesat më të mira të futbollit italian’.

“FIGC rithekson synimin e saj për të mbrojtur kampionatet kombëtare, për mbrojtjen e parimit të përgjithshëm të meritave sportive dhe respektimit të orareve ndërkombëtare”, thuhet në deklaratë.

“Pas vendimit të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë për çështjen e Superligës, Federata Italiane e Futbollit, si anëtare e UEFA-s dhe FIFA-s, rithekson synimin e saj për të mbrojtur ligat kombëtare, për mbrojtjen e parimit të përgjithshëm të meritës dhe respektit sportiv për oraret ndërkombëtare.

“Për këto arsye, në përputhje me ligjet kombëtare dhe rregulloret ndërkombëtare, dhe duke vepruar në interesin më të mirë të futbollit italian, FIGC beson se Superliga është një projekt që nuk është në përputhje me këto kushte”, thuhet më tej në reagimin e tyre.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Erjona-Jonuzi

Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

INFO

NA NDIQ