Fëmijët shqiptar të fshatit Idrizovë mund të asimilohen

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2022

Pas paralajmërimit të kryetarit të komunës së Gazi Babës Boban Stefkovski se për këtë vit nuk ka plan për ndërtimin e shkollës fillore në fshatin Idrizov, kanë reaguar menjëherë banorët e Idrizovë. Kryetari i këshillit të prindërve Bajram Bejta për televizionin Shenja tha se nëse nuk ka zgjidhje për fëmijët e tyre, që të mësojnë në shkollën Petar Petroviç-Njegosh ose të ndërtojnë shkollë të re siç u është premtuar, atëherë fëmijët e tyre do të asimilohen duke i detyruar që të mësojnë në gjuhen maqedonase.

BAJRAM BEJTA-KRYETAR I KËSHILLIT TË PRINDËRVE-IDRIZOV

“Fshati fillimisht ka kërkuar që këtu të mësojnë për arsye se kapacitet ka pasur gjithmonë, mirërpo fatkeqësisht qysh e mbajë mend prej 2006 të gjithë ministrat e Arsimit kanë qenë shqiptarë, asnjëri prej tyre nuk e ka dërguar asnji insepktor me kontrolluar që a është e vërtetë që nuk ka kapacitet, këtë që e shifni prapa meje këtu mësojnë nga klasa e gjashtë deri të nëntën dhe vetëm i pari ndrim, ndërsa ndrimi i dytë është krejt i lirë”.

Banorët e Idrizovës më tej dekalrojnë se nuk janë kundër askujt, ata vetëm kërkojnë të drejtën e tyre që fëmijët të ndjekin mësimin në gjuhën e tyre amtare dhe në vendin e tyre.

BAJRAM BEJTA-KRYETAR I KËSHILLIT TË PRINDËRVE-IDRIZOV

“Por ne nuk duhet të harrojmë se kjo shkollë është e ndërtuar për të gjithë, jo të ketë ksi lloj diskrimini. Ne fatkeqësisht sot edhe pse mburremi shpesh si partitë politike apo si shtet që kemi arritur mi zbatu të drejtat e njerëzve në përgjithësi, në këtë rast të drejtat e fëmijëve shqiptarë që arsimohen, ne fatkeqësisht jemi tu e pa që kjo e drejtë ju mohohet dhe u mirret pa asnjë përgjegjësi nga shteti ose institucionet”.

Meqë prindërit e nxënësve maqedonas nuk dëshirojnë që fëmijët shqiptar të mësojnë në gjuhën shqipe në shkollën Petar Petroviç-Njegosh, banorët kanë kërkuar që atyre tu ndërtohet një shkollë e re, shkollë kjo që është premtuar që para disa viteve,por jo vetëm për nxënësit shqiptar, por një shkollë për të gjitha fëmijët e fshatit.

“Këtu pra është vendi ku banorët e Idrizovës kërkojnë që të ndërtohet shkolla, ku në mungesë të shkollës, nxënësve të Idrizovës ju duhet shkojnë 7 kilometra rrugë për të mësuar në fshatin Ogjancë të komunës së Petrovecit”.

/SHENJA/

TË FUNDIT
20 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
57 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
58 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

18 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
1 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
21 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
17 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
58 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
21 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
17 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ