Fenerbahce gjobitet me 115 mijë euro, trajneri pezullohet 60 ditë

Picture of INA
INA

12/04/2024

Federata Turke e Futbollit (FTF) e ka gjobitur skuadrën e Fenerbahçes me 115 mijë euro këtë të enjte për braktisjen e Superkupës së Turqisë.

Kujtojmë që Fenerbahce zbriti në fushë me 19-vjeçarët përballë Galatasaray-t, por u tërhoq nga fusha pas golit të Icardit.

Edhe trajneri i klubit, Ismail Kartal, u pezullua me 60 ditë pasi urdhëroi skuadrën e tij të braktiste lojën.

Kjo luftë mes Fenerbahçes dhe FTF-së shpërtheu kur skuadra verdheblu u sulmua nga disa tifozë të Trabzonsporit pas një ndeshje të Ligës Turke.

Që atëherë, presidenti Ali Koç ka denoncuar ekzistencën e një “rrjeti të fshehur në futbollin turk”, i cili “vendos rrjedhën e kampionatit nëpërmjet arbitrave”.

Si e tillë, pas një asambleje të përgjithshme me më shumë se 20 mijë tifozë, Fenerbahçe do të diskutojë ende opsionin e tërheqjes nga kampionati.

Pati edhe arsye të tjera që çuan në bojkotimin e ndeshjes së Superkupës: Presidenti Koç kishte kërkuar që arbitri i ndeshjes të ishte i huaj dhe vetë loja të shtyhej për shkak të pjesëmarrjes së Fenerbahçes në Ligën e Konferencës, por të dyja kërkesat u refuzuan nga FTF./SuperSport

TË FUNDIT
15 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
15 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
16 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
16 orë
Barcelona synon ti besojë stolin

ME TE LEXUARA

16 orë
Barcelona synon ti besojë stolin
16 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
16 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
15 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
15 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
20 orë
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

LEXO MË SHUMË

Pep Guardiola

E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm

dybala

Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n

kf besa doberdoll

Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut

xherdan shaqiri

Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë

Jonatan Giraldez

Barcelona synon ti besojë stolin

mourinho jose hoze

E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos

la liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

usyk furi

VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt

cairi klubi hendboll

Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës

INFO

NA NDIQ