Fërçkoski: Jam i gatshëm të tërhiqem nga pozita e ambasadorit, nëse nuk jam i përshtatshëm me ideologjinë e pushtetit të ri

Picture of INA
INA

08/07/2024

“Nuk është problem që ambasadori të largohet kur nuk është i “përshtatshëm” me ideologjinë e autoriteteve të reja. Dhe kjo është ajo që është gati të bëjë. Mirëpo, mënyra që Ministria e Punëve të Jashtme zgjedh për atë operacion për largimin e ambasadorit, me ndërtimin e plehrave në operacionin financiar përballë kaq shumë mohimeve të mëparshme dhe aktuale, është e turpshme, meriton të gjithë dënimin dhe tregon një nivel të papranueshëm të komunikimit në opinion”, thuhet në reagimin e ambasadorit të Maqedonisë në Kombet e Bashkuara, Lubomir Fërçkoski.

Ky reagim vjen pasi Ministria e Jashtme e thirri për konsultime në Ministri, pa dhënë më shumë detaje për arsyet e kësaj procedure. Një pjesë e mediave raportuan se Fërçkoski është thirrur për keqpërdorim të kartelës zyrtare për bileta avioni dhe mosbindje të udhëzimeve të ish-ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

“Është e turpshme dhe e mjerë vërejtja e shërbimeve në MPJ se ambasadori ka keqpërdorur një kartë zyrtare për bileta avioni për në Maqedoni. Ambasadori ka pasur një ndërhyrje mjekësore urgjente në Maqedoni dhe ka qenë në varrimin e vëllait të tij të ndjerë – ngjarje të papritura që e detyruan të përdorë përkohësisht paratë e misionit për një biletë avioni, të cilën sigurisht i rimbursoi këto ditë nga fondet e veta private”, thuhet në reagimin e Misionit të Përhershëm të Republikës së Maqedonisë së Veriut në OKB në Nju Jork.

Nga aty bëjnë të ditur se ambasadori aktualisht ndodhet në pushim mjekësor, pas së cilës do të largohet nga detyra. Gjithashtu, misioni fton MPJ-në që t’i dërgojë një auditim misionit që do të përcaktojë gjendjen e funksionimit të tij të përgjithshëm.

TË FUNDIT
6 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
15 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
15 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
14 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
14 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
22 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
21 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ