Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

Picture of ina-online
ina-online

14/06/2024

Besimtarët mysliman po bëjnë përgatitjet e fundit për festën e Kurban Bajramit por pjesa dërrmuese e tyre do të jetë të privuar nga therja e kurbanit për shkak të rritjes marramendëse të çmimit të kafshëve.

Një dash sot shitej deri në 700 euro ndërsa mbi 2000 euro shiteshin kafshët e madh. Disa qytetarë madje dyshojnë edhe biznes me kurbanet.
“700 euro është ky? Po e ky? Edhe ky 700, ai 700, ky 600, ky 500.

“Çmimi i këtij kurbani për këtë vit shkon deri në 700 euro ndërsa më i liri sipas blegtorëve çmimi është 200 euro”, raporton Avni Tahiri, gazetar.

Ndërsa çmimi i dashit mbërrin deri në 700 euro, çmimi i kafshëve më të mëdha shkon në mbi 2 mijë euro. Arsyeja kryesore e rritjes së çmimeve është pagesa mbi 1000 euro për barinj të cilët edhe me këtë çmim nuk mund të gjenden, por edhe puna e vështirë dhe rritja e shpenzimeve në blegtori./ Alsat

TË FUNDIT
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
10 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
10 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

17 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
10 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
17 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore
10 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
17 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
10 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ