Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Me valëvitjen e flamujve të ish-Jugosllavisë socialiste, anëtarët më të vjetër të shoqatës “Josip Broz Tito” nga Koçani sot filluan të festojnë Ditën e Rinisë dhe ditëlindjen e patronit të tyre.

Në parakalimin e automjeteve që kaluan nëpër rrugët e qytetit, titistët e bartën simbolin e festës – stafetën e rinisë, duke ia dorëzuar solemnisht kryetarit të shoqatës, Trajan Trendov.

“Dita e Rinisë festohej më 25 maj dhe ishte një nga festat më të rëndësishme në Jugosllavi. Fillimisht kjo ditë u lidh me ditëlindjen e Titos, ndonëse data e vërtetë e lindjes së tij është 7 maji. Me kalimin e kohës, 25 maji u bë simbol i rinisë, bashkimit dhe bashkimit të rinisë jugosllave”, shkruan Nesavisen Mk.

Organizatorët kanë deklaruar se në kete organizim kanë prezantuar përfaqësues nga të gjitha bashkësitë etnike, duke përfshi edhe shqiptarë, transmeton portali Lideri.mk.

“Titistët” janë nostalgjikë për ish Jugosllavinë, e në mesin e tyre ka edhe shqiptarë edhe pse Jugosllavia ka qenë shtet diskriminues ndaj nesh. “Titistët” shqiptarë pas shpërbërjes së Jugosllavisë janë gjetur mirë në skenën politike, duke vepruar herë në një parti, herë në tjetër, varësisht cila ka qenë në pushtet, kurse pas përfundimit të konflikteve të armatosura veten kryesisht e kanë prezantuar si “logjistikë të UÇK-së”.

TË FUNDIT
2 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
2 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
3 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
3 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

9 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
4 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
1 ditë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
9 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
1 ditë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
4 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
1 ditë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
9 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ