Fetahi: E kemi për obligim të ruajmë shëndetin, vaksinohuni

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Kreu i Bashkësisë fetare Islame, Shaqir Fetahi deklaroi se obligim i çdo personi që të kujdeset për shëndetin. Sipas tij në këtë kohë pandemie mënyra më e mirë për këtë do të ishte zbatimi i rekomandimeve të institucioneve shëndetësore, përfshi edhe vaksinimin, shkruan Alsat.

“BFI-ja që nga momenti i parë ka ndërmarr të gjitha masat nëpër objektet fetare. Kemi respektuar të gjitha rregullat nga OBSH-ja dhe Ministria e Shëndetësisë. Meqenëse jeta në islam është e shenjt, ne kemi për obligim që ta rruajmë, atë. Kemi apeluar për respektim të masave, për vaksinim. Jam ndër ata që kam marr vaksinën, dozën e parë, të dytën dhe para pak kohësh edhe të tretën. Jemi këtu së bashku që të apelojmë tek të gjithë qytetarët e RMV-së që këtë çështje ta marrin shumë seriozisht, dhe të mos vijmë në situatë e të thonë, ah sikur ta kisha marrë me kohë vaksinën”, deklaroi Shaqir Fetahu, kryetar i BFI-së.

Në vij të njëjtë edhe kryetari i Kishës Orthodokse Maqedonase (KOM), i cili gjithashtu theksoi rendësin e vaksinimit dhe rekomandimeve tjera të institucioneve shëndetësore.

“Bashkë me krerët e bashkësive fetare, i bashkëngjitkemi apelit tuaj që të tu përmbahen masave, që institucionet po drejtojnë tanimë dy vjet. KOM përmes njoftimeve disa herë gjatë këtyre dy viteve, por edhe gjatë festave nipër tempujt fetar apelonte që popullata të respektoj rekomandimet e institucioneve shëndetësore. Më mirë diçka të pengojmë se më pas ta shërojmë”, tha z. Stefan, kryetar i KOM. /Alsat.mk

TË FUNDIT
3 minuta
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
10 minuta
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
17 minuta
Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it
18 minuta
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
33 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

ME TE LEXUARA

12 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
17 minuta
Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it
1 ditë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
6 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
1 ditë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
4 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
12 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
10 minuta
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!

LEXO MË SHUMË

artan-dhe-faton-hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

faton hajrizi

Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

INFO

NA NDIQ