Fetai: Filloi shembja e BDI-së

Picture of ina-online
ina-online

09/06/2024

Sekretari për marrëdhënie me jashtë i Aleancës për Shqiptarët, Arben Fetai ka komentuar sondazhin e realizuar nga shtëpia prestigjioze IPSOS dhe thekson se shembja e Bashkimit Demokratik për Integrim filloi pas zgjedhjeve të 8 Majit ndërkaq në zgjedhjet e ardhëshme lokale BDI-ja do të pësoj kolaps totalisht.

“Shembja e BDI-së ka filluar menjëherë pas çlirimit të 8 majit. Në zgjedhjet lokale, pas një viti qeverisje që VLEN, BDI të kolapsojë totalisht.

Sipas sondazhit të realizuar nga shtëpia prestigjioze IPSOS më 10-20 maj dhe të publikuar sot nga TV21, VLEN dhe Fronti Evropian kanë rejting të barabartë, dhe do të mirrnin të dyja 11% të votave të të anketuarve që deklaruan se sigurisht do të dilnin për të votuar.

Duke marrë parasysh se Fronti Evropian është konglomerat heterogjen i 9 subjekteve, kjo tregon se BDI e vetme tashmë është larg mbrapa Koalicionit VLEN. Kjo gjë nuk përbën ndonjë befasi pasi që kapaciteti elektoral i BDI-së në radhë të parë varej nga vota klienteliste dhe presionet mbi të punësuarit në sektorin publik.

Me daljen e BDI-së në opozitë dhe neutralizimin e kapitalit të tyre shantazhues, shqiptarët po marrin frymë lirshëm dhe votat e BDI-së do të shkrihen si bora ne diell”, ka përfunduar Fetai.

TË FUNDIT
52 minuta
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
58 minuta
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
1 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nikollovski: Nuk ka Zëvendëskryeministër të Parë, gjithë zëvendëskryeministrat do të jenë të njëjtë
21 orë
Temperaturat e larta, qytetarët nuk respektojnë rekomandimet e mjekëve
2 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
21 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ