FIFA kërcënon Brazilin me pezullim, dyshohet për përfshirjen e qeverisë në punën e Federatës

INA
INA

25/12/2023

Federata braziliane e futbollit është nën kërcënimin e suspendimit të FIFA-s për shkak të aferës rreth largimit të presidentit, Ednaldo Rodrigues, njofton Associated Press.

Në një letër, FIFA paralajmëroi federatën për pasojat e mundshme nëse vendos të mbajë zgjedhje të parakohshme për pasardhësin e Rodrigues, pasi një gjykatë në Rio de Zhaneiro e shkarkoi atë nga detyra më 7 dhjetor për parregullsi në zgjedhjen e tij vitin e kaluar dhe dy instanca të tjera mbështetën vendimin në pushtet.

Shtëpia më e madhe e futbollit botëror dyshon për përfshirjen e qeverisë braziliane dhe palëve të treta në punën e federatës, e cila është rreptësisht e ndaluar nga rregullat e FIFA-s dhe subjekt i përjashtimit të ekipit kombëtar dhe klubeve braziliane nga garat ndërkombëtare. FIFA nuk i pëlqen që kreu i gjykatës më të lartë sportive të Brazilit është emëruar përgjegjës për organizimin e zgjedhjeve të reja presidenciale brenda 30 ditëve pune. Në letër, ata theksonin se do të formonin një komision për të diskutuar rastin më 8 janar dhe se zgjedhjet para këtij afati do të hapnin derën e pezullimit.

Mandati i Rodrigues zgjati deri në vitin 2026 dhe mediat braziliane pohojnë se ai po mendon të kandidojë sërish për postin. Ky është një njeri që ka mbrojtur fuqimisht ardhjen e Carlo Ancelottit në postin e Kombëtares braziliane në fund të këtij sezoni.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Erjona-Jonuzi

Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

INFO

NA NDIQ