VIDEO/Filipinasit në Shqipëri: Erdhëm për punë, do sjellim familjet, do jetojmë këtu

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Prill, 2023

Të huajt po zgjedhin gjithnjë edhe më shumë Shqipërinë për të punuar. Vida dhe bashkëshorti i saj Romelsi janë nga Filipinet dhe prej dy vitesh ndodhen në vendin tonë.

Ata thonë për abcnews.al  se janë të kënaqur me atë çfarë kane gjetur në Shqipëri dhe po planifikojnë të shpërngulen për të jetuar gjithmonë këtu.

“Është hera e parë që punoj këtu. Kam dy vjet që jetoj e punoj këtu. Puna ime është pastruese ne shtëpi. Më pëlqen dhe ndoshta do të vijoj të qëndroj këtu. Nuk kemi pasur asnjëherë probleme. Këtu ka edhe të tjerë nga vendi ynë që jetojnë në Tiranë. Puna është shumë e thjeshtë. Jam këtu me bashkëshortin. Dhe gjithçka shkon mirë. Edhe njerëzit janë shumë miqësor”, ka thënë ajo.

“Jam nga Filipinet dhe punoj këto pre dy vitesh. Nuk kam pasur asnjë problem me pagesat apo me jetesën. Ndoshta mund të mendoj që të vijoj të jetoj këtu. Jam bashke me gruan. Fëmijët janë në Filipine por ndoshta një ditë do i sjell këtu. Kam dy fëmije. Ndihem mjaft mirë. Di pak shqip. Do vijoj të mësoj”.

“Me quajnë Dikson. Jam nga Filpinet. Kam pese muaj këtu. Por do të qëndroj dy vjet. Jam 31 vjeç. Kam mësuar pak fjalë shqip. Jam vetëm këtu. Puna është shumë e mirë. Ka edhe të tjerë. Nga Filipinet. Kam miq shqiptarë. Baba Fiqo është miku im. Jam i kënaqur. Faleminderit shume”, ka thënë një tjetër filipinas që ndodhet në vendin tonë.

Bizneset në Shqipëri janë duke punësuar të huaj, në disa sektorë të ndryshëm. /abcnews.al

 

 

 

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti vucic

BE e gatshme të organizojë takimin Kurti -Vuçiq, përmenden disa kushte

rishi-sunak

Sunak: Kemi kthyer 1800 emigrantë shqiptarë të paligjshëm

benzina-nafta

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

gjykimi-spitali-modular-tetov-florin-besimi

Djegia e spitalit modular në Tetovë, Etemi dhe Besimi dënohen me 1 vjet e 6 muaj burg me kusht

FC939087-EC04-4A47-AB23-0961C3DE7423

Maqedonia e Veriut merr kryesimin me PBEJL

dimitar kovacevski

Kovaçevski: S’ka zgjedhje të parakohshme, qytetarët duan të jetojnë në BE

IMG_2050

Kush i mori kreditë e “lira” qeveritare për ndërtimin e centraleve fotovoltaike?

IMG_2051

Abazoviqi ‘humb kontrollin’ në dasmë duke kërcyer (VIDEO)

gjykimi-spitali-modular-tetov-florin-besimi

Gjykata sot vendimin final, a do të dënohen të akuzuarit për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

INFO

NA NDIQ