Filloi fushata zgjedhore për zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut

ina-online
ina-online

04/04/2024

Në Maqedoninë e Veriut nga mesnata filloi fushata për zgjedhjet presidenciale, të shtatat me radhë pas pavarësimit të vendit, përcjell INA.

Në garën për president janë shtatë kandidatë.

Stevo Pendarovski nga koalicioni i LSDM-së
Gordana Siljanovska – Davkova nga koalicioni i VMRO-DPMNE-së
Bujar Osmani nga koalicioni Fronti Evropian BDI
Arben Taravari nga koalicioni opozitar shqiptar VLEN
Biljana Vankovska nga e Majta
Stevçe Jakimovski nga GROM
Maksim Dimitrievski nga partia ZNAM

Fushata zgjedhore do të zgjas për rreth 20 dite dhe do të zgjas deri më 22 prill. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale është caktuar për 24 prill. Ndërsa raundi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet më 8 maj bashkë me ato parlamentare. Në këto zgjedhje të drejtë vote do të kenë 1.814.317 qytetarë.INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ