Filloi me punë impianti i ri prodhues i Lear në Tetovë, deri në 1500 vende të reja pune

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi ka dorëzuar sot lejen e përdorimit të fabrikës së re prodhuese të kompanisë amerikane Lear dhe Normak Investment Group në Zonën Zhvillimore Industriale Teknologjike në Tetovë.
Siç informoi ministri Bekteshi, investimi i ciklit të ri të dytë është 15 milionë euro dhe fabrika e prodhimit është ndërtuar në një sipërfaqe prej 8 000 m2. Ky investim krijon 1000 deri në 1500 vende të reja pune.

“Në Maqedoninë e Veriut realizohet edhe një investim tjetër i rëndësishëm Nëntë muaj pasi ishim këtu për të vendosur gurin e themelit të investimit të përbashkët të ciklit të dytë të Normak Investment Grup dhe kompanisë amerikane Lear, sot kam nderin t’i dorëzoj menaxhmentit të kompanisë licencën e nevojshme për impiantin e ri të prodhimit.

Investime të tilla të mëdha mbështeten nga shteti dhe investitorët kanë përfitime dhe një sërë lehtësimesh në më shumë faza të procesit të investimit” tha ministri Bekteshi.

Sipas tij, investime të tilla japin një kontribut të madh në zhvillimin ekonomik vendor, veçanërisht në fushën e punësimit, zhvillimit të kapitalit njerëzor dhe kanë ndikim pozitiv në eksportet nga ky rajon, para së gjithash sepse krijojnë produkte me vlerë më të madhe të shtuar.

“Dëshmi për këtë janë rezultatet pozitive të operacioneve, veçanërisht në kohë krize të shkaktuar nga pandemia, Lear arriti të rrisë eksportet me 10% në vitin 2021, pas rritjes së eksporteve me 15% në vitin 2020” deklaroi ministri Bekteshi.

Aleksandar Zarkov, menaxher i përgjithshëm i Normak Investment Group falënderoi Ministrinë e Ekonomisë për mbështetjen e dhënë për Zonën Zhvillimore Industriale Teknologjike në Tetovë dhe Normak Investment Group.

TË FUNDIT
57 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
4 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

23 orë
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
1 ditë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
7 orë
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
1 ditë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ