Fillojnë ditët e ferrit për Serbinë pas tensioneve me Kosovën, ja çka do të ndodhë në janar në Beograd

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2023

“Përfaqësuesit e BE-së, SHBA-së, Gjermanisë dhe Francës sigurisht që nuk janë Krishtlindjet kolektive të Batës. Nëse do të kenë një “dhuratë”, do të jetë një pije e hidhur edhe për Beogradin edhe për Prishtinën”, ka thënë për Danas, Radomir Dikiç, ish-ambasador i Serbisë në Francë, duke komentuar njoftimin e mbërritjes në Beograd të përfaqësuesve më të lartë të Perëndimi për zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Mënjanë shakanë, shton ai, tashmë është e qartë se ka filluar përshpejtimi i paralajmëruar, pra presion më i madh ndaj presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për të nisur negociatat serioze. Mediat serbe kanë zbuluar se përfaqësuesit e BE-së, SHBA-së, Francës dhe Gjermanisë duhet ta vizitojnë Beogradin pas festave të Krishtlindjeve, për të përshpejtuar zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Sipas “Novostit”, Beogradin fillimisht duhet ta vizitojë përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lakçak, dhe i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, së bashku me të dërguarin e presidentit francez dhe atij gjerman, Emanuel Bonn dhe Jens Pletner, vizita të mundshme nga zyrtarë të tjerë.

Media serbe, duke iu referuar burimeve të saj, thekson se qëllimi i këtyre vizitave është që të bindin lidershipin shtetëror serb që të fillojë negociatat politike me Prishtinën, të cilat do të bazoheshin në propozimin franko-gjerman, përkatësisht propozimin e Bashkimit Evropian për çështjen e Kosovës.

Plani franko-gjerman

Pika e nisjes është e qartë, është plani gjermano-francez. Disa elemente nga dokumentet dhe marrëveshjet e nënshkruara deri më tani, sigurisht që do të merren parasysh, por, më duket, do të jenë edhe objekt rishikimi”, thotë ai.

Siç thekson ai, afatet dhe datat nuk janë prioritet.

“Për Perëndimin është e rëndësishme të ndalet “gjykimi” i Serbisë dhe Kosovës. Me rrezikun që këto fjalë të tingëllojnë jo mjaftueshëm diplomatike, mendoj se po fillon finalja e gjithë sagës së Kosovës dhe nëse dikush mendon se mund të dalë nga ajo finale si fitues absolut, gabon rëndë. Nëse Serbia apo Vuçiçi vazhdojnë të “xhonglojnë” me fatin e serbëve të Kosovës, çdo ofertë e mëvonshme nga bashkësia ndërkombëtare do të jetë më e keqe për serbët e Kosovës. Të paktën kështu na mësoi historia e luftërave në tokën e ish-Jugosllavisë”, përfundon ai.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

INFO

NA NDIQ