Fillojnë hetimet për hekurudhën drejt Bullgarisë, 1 km kushton 24 milion euro

Picture of INA
INA

27/06/2024

Ministri i ri i Transportit dhe Lidhjeve, Aleksandar Nikollovski, kërkon që prokuroria të hetojë pse faza e tretë e planifikuar e hekurudhës drejt Bullgarisë do të kushtojë 24 milionë euro për një kilometër hekurudhë. Auditorët zbuluan se janë paguar 4.6 milionë euro komisione për shkak të vonesave të projekteve.

E planifikuar 150 vjet më parë, hekurudha drejt Bullgarisë, një projekt rekord i premtuar nga të gjitha partitë politike në 30 vitet e fundit, duhet të bëhet objekt hetimi nga Prokuroria. Kështu ka pohuar ministrit i ri i Transportit dhe Lidhjeve, Aleksandar Nikolovski.

Ai pohon se Prokuroria duhet të përcaktojë se pse Ndërmarrja Publike e Rrugëve Shtetërore pa sqarime dhe analiza e ka rritur vlerën e parashikuar të projektit për mbi 200 milionë euro.

Gjithashtu, sot skadon afati për dorëzimin e ofertave për tenderin e “vështirë” 560 milionë euro për ndërtimin e 23.4 kilometrave hekurudhë, ka bërë të ditur ministri i ri.

Ai akuzon se qeveria e kaluar e ka caktuar kohën e shpalljes së prokurimit publik në mënyrë që siç thotë ai, hekurudha më e shtrenjtë në botë të realizohet në një periudhë kur qeveria e re nuk do të mund të bëjë asnjë ndryshim.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
2 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
3 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
4 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
5 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
7 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
7 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
6 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
1 ditë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
5 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
1 ditë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

INFO

NA NDIQ