Fillon gjykimi për ish-drjtoreshën Lidija Dimova

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Sot në Gjykatën Themelore Penale ka filluar procesi gjyqësor ndaj ish-drejtoreshës së Agjencisë Kombëtare për Programe Arsimore Evropiane dhe Mobilitet, Lidija Dimova.

Urdhri i seancës për ish-deputeten si të pandehur të parë u shty një herë me arsyetimin se ajo kishte një gjendje të rënduar shëndetësore.

Dimova akuzohet për “keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar” dhe “mashtrim” në dëm të fondeve të Komunitetit Evropian.

I akuzuari Aleksandar Goçev akuzohet edhe për veprën penale “mashtrim”, edhe në dëm të Komunitetit Evropian, ndërsa Ana Pavlidou për “punë të pakujdesshme në shërbim”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ