Fillon kthimi i parave të qytetarëve nga “TVSH-ja Ime”, do të paguhen 790 milionë denarë

Picture of INA
INA

06/11/2023

Që nga dita e premte filloi pagesa e TVSH-së, projekt me të cilin, përmes skanimit të faturave, qytetarët marrin rimbursim në shumën maksimale prej 2.100 denarë për çdo tremujor.

Sipas drejtoreshës së DAP, Sanja Lukarevska rimbursimi do të jetë në vlerë prej rreth 790 milionë denarë, të cilin do ta marrin 459.670 qytetarë.

“Një nga projektet më të suksesshme është “TVSH-ja Ime”, e ka justifikuar plotësisht ekzistencën e tij. Nga sot fillojmë të paguajmë për tremujorin e kaluar. Për tremujorin e tretë të vitit 2023, rimbursimi do të jetë rreth 790 milionë denarë dhe do të vlejë për 459.670 qytetarë, përfitues të kësaj mase. Numri i përdoruesve po rritet dhe falënderoj qytetarët që janë inspektorët tanë që raportojnë se çfarë bëjnë dhe na mundësojnë të luftojmë ekonominë gri”, tha Lukarevska.

Ai theksoi se rimbursimi i TVSH-së mund të jetë më i lartë se 2.100 denarë, gjegjësisht duhet të rritet gradualisht.

Sa i përket mbledhjes së tatimit në të ardhura personale dhe tatimit në fitim, Lukarevska thotë se janë mbledhur më shumë mjete nga sa ishte paraparë sipas planit.

Me taksën e solidaritetit, siç tha Lukarevska, pritet të mblidhen tre miliardë e njëmbëdhjetë milionë denarë.

TË FUNDIT
6 minuta
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
58 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
2 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
58 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
21 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
1 ditë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës

LEXO MË SHUMË

IMG_4342

Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ