Fillon stërvitja ushtarake “Përgjigjja e shpejtë 23” në Krivollak

INA
INA

22 Maj, 2023

Në bazën stërvitore ushtarake Krivollak në periferi të Shkupit sot nis stërvitja “Përgjigjja e shpejtë 23”, e cila është pjesë e stërvitjes më të madhe shumëkombëshe në Europë për këtë vit “Defender Europe 23”, e cila do të zgjasë deri më 2 qershor.

Stërvitja e nisur sot do të realizohet në tetë vende të rajonit, duke përfshirë Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë, Bullgarinë, Bosnjën dhe Hercegovinën, Malin e Zi, Kroacinë, Slloveninë dhe Kosovën.

Në pjesën e stërvitjes që do të zhvillohet në Maqedoninë e Veriut, pra në terrenin ushtarak “Krivollak”, do të marrin pjesë edhe rreth 1850 pjesëtarë të katër ushtrive të NATO-s: SHBA, Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Mali i Zi, por edhe Kosova si një vend partner.

Gjithashtu, Ushtria e Maqedonisë së Veriut me rreth 130 pjesëtarë do të marrë pjesë në zbatimin e kësaj stërvitje në Gjermani, Slloveni, Kroaci, Kosovë dhe Shqipëri.

Qëllimi i stërvitjes është përmirësimi i aftësive ushtarake dhe ndërveprimit të aleatëve dhe partnerëve. Duke kryer një sërë operacionesh, misionesh dhe aktivitetesh të kombinuara, ushtrimi do të ndikojë në përmirësimin e shpejtësisë së veprimit dhe harmonizimin e procedurave operacionale.

Njësitë do të përdorin pajisjet dhe armatimin e tyre formues, ndërsa si pjesë e pajisjeve janë mjete të blinduara të serisë “HMMWV”, helikopterë luftarakë “AN-64 ARASNE”, helikopterë transportues “UH-60″ (Black Hawk), ” CH-47″ helikopterë transportues (Chinook), helikopterë transportues mjekësorë “HH-60” (Black Hawk), helikopter transportues “Mi 8/17” dhe mjete artilerie “houci dhe mortaja”.

Gjatë stërvitjes do të prezantohet projekti ORIGIN, i cili është një platformë për testimin dhe demonstrimin e teknologjive të reja, pra një mjet autonom robotik me bazë tokësore të Komandës së Zhvillimit të Aftësive Ushtarake të SHBA-së.

Për shkak të mbrojtjes së mjedisit jetësor, në bashkëpunim me laboratorin universitar AMBICON të Universitetit të Shtipit, u organizua matja e grimcave të ajrit gjatë gjithë kohëzgjatjes së ushtrimit.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

permbarues

VIDEO/Përmbaruesi ia mori shqiptarit nga Shkupi parcelën 470.000 euro, për borxh 30 mijë euro

pendarovski-nato

Pendarovski: NATO s’do të lejojë zgjerimin e konflikteve jashtë veriut të Kosovës

aksident

Aksident i rëndë në Maqedoni, tre të vdekur, mes tyre një 15 vjeçare

kroacia

Kroacia ja mori krejt punëtorët sezonal Maqedonisë së Veriut

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Kemi mbështetjen e miqve tanë europianë, të marrim një vendim të guximshëm si shtet, Europa është shtëpia jonë

treg pazar domate

VMRO-DPMNE: Domatet dhe trangujt përplot me plumb, kadmium dhe arsenik

supermarketet-800x445

Qytetarët kritika Qeverisë: Ngrirja dhe shkrirja e çmimeve nuk dha rezultate

Polici-a-2-750x430

Humbin jetën një vajzë dhe një grua në aksidentin në rrugën Shtip – Milladinovci, komunikacioni riorientohet përgjatë rrugës së vjetër rajonale

INFO

NA NDIQ