Filmi “Zgjoi” shfaqet më 8 mars në Vjenë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Ambasada e Republikës së Kosovës në Austri, në bashkëpunim me Këshillin Koordinues të Shoqatave Shqiptare kanë njoftuar se po sjellin në Vjenë filmin më të kërkuar shqiptar “Zgjoi”.

Filmi “Zgjoi” rrëfen historinë e vërtetë të Fahrijes, një grua nga Kosova, e cila pas luftës ngeli e vetme me dy fëmijët. Në përpjekjet për mbijetesë si nënë e vetme në Kosovën e pasluftës, ajo u bashkua me disa gra të tjera të fshatit që kishin mbetur të veja dhe krijuan kooperativën bujqësore “Krusha”, që merren me përpunimin e turshisë dhe ajvarit.

Ky film është fitues i 16 çmimeve ndërkombëtare, dhe Kosova për herë të parë përmes këtij filmi ka hyrë në listën e ngushtë të filmave ndërkombëtarë për Oscars 2022.

Sipas njoftimit, të pranishëm në këtë mbrëmje do të jenë regjisorja e filmit, Blerta Basholli dhe disa nga aktorët e filmit.

Filmi do të shfaqet nga ora 19:40, në adresën: CINEPLEXX Siebensterngasse 37, 1070 Wien.

Ndër të tjerash, për të rezervuar biletat duhet të shkruani në E-mailin: [email protected]

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

INFO

NA NDIQ