Filozofja shqiptaro-britanike, Lea Ypi, merr vëmendjen e revistës “New York”

INA
INA

28/12/2023

Revista New Yorker hedh një vështrim se si filozofja politike shqiptaro-britanike, Lea Ypi, e përcakton lirinë dhe këmbëngul se demokracia është një “ideal që kërkon”, transmeton albinfo.ch.

Në shkurt 2020 filozofja shqiptaro-britanike, Lea Ypi, u gjend në një dollap, duke u përpjekur të shkruante një libër për lirinë. Ypi është profesoreshë e teorisë politike në Shkollën Ekonomike të Londrës.

Ypi studion përkufizimet politike të lirisë dhe bllokimi u dha ideve të saj peshë të re. Asaj në një moment iu aktualizuan kujtimet e fëmijërisë në Shqipërinë komuniste. Ypi gjeti njëfarë ironie në faktin se në Evropën Perëndimore, në qendër të demokracisë liberale, autonomia individuale po kufizohej në emër të së mirës shoqërore. Ndjenja e transformimit të afërt që solli pandemia i kujtoi asaj se ishte dëshmitare e rënies së komunizmit në Shqipëri si fëmijë në fillim të viteve të nëntëdhjeta. Në momente të këputjes si këto, Ypi më tha kur u takuam në fillim të këtij viti: “Idetë e lirisë dhe shoqërisë janë në provë”. Njerëzit filluan të pyesin kuadrin e botës së tyre dhe e ardhmja, sado e shkurtër, dukej e rrëmbyer. Ypi kishte synuar të shkruante një traktat të drejtpërdrejtë mbi konceptet liberale dhe socialiste të lirisë politike. Kaskada e kujtimeve të nisura nga pandemia e ndryshoi mendjen e saj. Ajo vendosi, në vend të kësaj, të shkruante një kujtim.

Për më shumë – https://www.newyorker.com/culture/persons-of-interest/how-lea-ypi-defines-freedom?fbclid=IwAR3gZCoCgLCqHJg46NowfpvIEgWodEgo3BAqg2gx1RkCnHGsNWm6gbMMLzw

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

INFO

NA NDIQ