Finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvendoset nga Rusia në Francë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2023

UEFA po e zhvendos finalen e Ligës së Kampionëve të majit në Paris nga Shën Petersburg.

Ngjarja e futbollit evropian do të mbahet në Stade de France, për herë të parë që nga viti 2006, pasi pushtimi rus i Ukrainës e la Shën Petersburgun si një qytet pritës të paqëndrueshëm për lojën.

Zyrtarë të shumtë thanë se presidenti francez Emmanuel Macron ishte shumë i përfshirë të enjten pasdite në bisedimet me shefin e UEFA-s, Aleksander Ceferin për transferimin e finales në Francë – një ide që Ceferin e konceptoi dhe e mbështeti. Ceferin udhëtoi në Paris të enjten për të takuar Macron dhe për të finalizuar marrëveshjen.

Për Macron, thanë zyrtarët, largimi i finales nga Rusia u pa si një grusht shteti pas një telefonate të diskutueshme në orët e para të së hënës, në të cilën presidenti francez mendonte se kishte siguruar vazhdimin e bisedimeve diplomatike me presidentin rus Vladimir Putin. Disa orë më vonë, Putini ndërmori hapin për të njohur të ashtuquajturat Republika Popullore të Donetskut dhe Luhanskut në Ukrainën lindore.

Në një deklaratë të lëshuar pas një takimi të premten në mëngjes të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, organi drejtues i futbollit evropian tha: “UEFA dëshiron të shprehë falënderimet dhe vlerësimin e saj për Presidentin e Republikës Franceze Emmanuel Macron për mbështetjen dhe angazhimin e tij personal për të lëvizur lojën më prestigjioze të futbollit evropian për klube. në Francë në një kohë krize të pashembullt”.

TË FUNDIT
1 orë
Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”
1 orë
“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”
1 orë
Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë
1 orë
Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi...
1 orë
Gattuso përgatitet për të shkuar në Ligën Saudite...

ME TE LEXUARA

1 orë
Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi...
1 orë
Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë
1 orë
“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”
1 orë
Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”
1 ditë
Ish-bashkëlojtari paralajmëron ashpër Mbappen për ambientin tek Real Madridi

LEXO MË SHUMË

zlatko dalic

Zlatko Daliç shpalos listën preliminare të Kroacisë prej 35 lojtarëve për “EURO 2024”

alonso xhaka

“Xhaka protagonist kryesor, Leverkusen i ka shtuar bukurinë futbollit”

luka modric

Modriqi udhëheq Kroacinë ndaj Shqipërisë

Thiago Motta

Zbulohen detajet e kontratës së Thiago Mottas me Juventusin, pritet zyrtarizimi…

gatusooo-2

Gattuso përgatitet për të shkuar në Ligën Saudite…

Jurgen Klopp

Emocione dhe lot në lamtumirën e Jurgen Klopp nga Liverpooli

sylvinjo silvinjo

Ja kur pritet t’i zbulojë trajneri Silvinjo emrat e futbollistëve të Shqipërisë për EURO 2024

guardiola

Ende e paqartë e ardhmja e Guardiolës: Dua të qëndrojë në Mançester

bresti

Historike, ekipi modest francez për herë të në Ligën e Kampionëve

INFO

NA NDIQ