Finlanda nis ndërtimin e gardhit në kufirin me Rusinë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

1 Mars, 2023

Finlanda ka filluar ndërtimin e një gardhi përgjatë kufirit të saj me Rusinë.

Transmetuesi publik ‘YLE’ raportoi se ndërtimi filloi me heqjen e pemëve në të dy anët e pikës kufitare ‘Imatra’.

Gardhi fillestar i provës do të jetë 3 kilometra i gjatë dhe do të përfundojë deri në fund të muajit qershor, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Roja Kufitare e Finlandës tha se ndryshimi i mjedisit të sigurisë për shkak të luftës në Ukrainë e bëri të nevojshëm ndërtimin e gardhit.

“Sipas planit tonë, duhet të ndërtohet një gardh pengues për një distancë prej rreth 200 kilometrash përgjatë kufirit tonë lindor 1.300 kilometrash të gjatë. Pjesa kryesore e pengesës do të vendoset në kufirin juglindor, që është zona e fokusit të kontrollit kufitar”, thuhet në njoftimin e rojës finlandeze.

Ndërtimi pritet të zgjasë tre deri në katër vjet, në varësi të gjendjes së financave.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Stoltenberg-600x360

Stoltenberg, Erdoganit: Suedia i ka përmbushur obligimet për anëtarësim në NATO

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Forcat ukrainase “rifitojnë pozicionet” në Bakhmut

ukraina-rusi-kiev-ushtar

A do të nisë kundërofensiva? Ukraina: Planet duan heshtje, nuk do të ketë njoftim

maja sandu orban

Orban tentoi që t’i puthte dorën, Presidentja e Moldavisë e refuzon

erdogan

Erdogan betohet si president edhe për një mandat pesëvjeçar

ushtria-1

Sulm afër kufirit me Egjiptin, vriten tre ushtarë izraelitë, disa të plagosur

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Dy të vrarë dhe katër të plagosur nga bombardimet në Kharkiv të Ukrainës

erdogan

Sot Erdogan bën betimin si president i Turqisë

zelensky-1

Zelensky: Ukraina është gati të nisë kundërofensivën

INFO

NA NDIQ