Fishkëllimat në vesh të lidhura me sëmundje neuro-degjenerative?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Fishkëllimat në vesh janë një problem i përjetshëm që mund të prekë të gjithë popullatën.

Perceptimi i dëgjimit të një tingulli, që në fakt nuk është i pranishëm, është një ngjarje shumë e zakonshme dhe të gjithë e kanë përjetuar të paktën një herë këtë fenomen.

Rreth 750 milionë njerëz vuajnë prej kësaj në mbarë botën.
close
volume_off

“Por, kujdes nga sëmundjet neurodegjenerative që kanë si simptomë fishkëllimën në vesh”, thotë Arianna di Stadio, profesoreshë e Otorinolaringologjisë në Universitetin e Katanias dhe studiuese nderi në “Queen Square Neurology” në Londër, me rastin e Ditës Botërore të Veshit.

“Perceptimi i tingujve dhe zërit është një proces kompleks që fillon në vesh. Pasi qelizat e veshit stimulohen nga një tingull, siç mund të jetë ai i një briri, ato lëvizin, duke gjeneruar një impuls nervor që arrin në tru, ku është briri. Në rastin e tingëllimës në vesh mungon stimuli i jashtëm dëgjimor dhe qelizat lëvizin vetë duke gjeneruar këta tinguj fantazmë”, shpjegon Di Stadio.

“Kjo lëvizshmëri pa stimul është tregues i vuajtjes së qelizës dhe mund të ndodhë pas një traume akustike, megjithatë ky fenomen është kalimtar, pasi qelizat ose rikuperojnë mirëqenien e tyre ose vdesin dhe tingëllimat zhduken”, shton ajo.

“Ndryshe është kur tingëllims në vesh është e vazhdueshme. Kjo këmbëngulje shkaktohet nga inflamacioni i zonës së dëgjimit në tru, pas stimulit periferik që vjen nga veshi. Nëse qelizat e veshit vdesin ato nuk mund të dërgojnë më sinjale, kështu që tingëllima në vesh duhet të zhduket. Në disa njerëz, megjithatë, ky stimulim i tepërt mund të shkaktojë inflamacion të zonës specifike në tru, e cila mbetet aktive edhe në mungesë të stimulimit nga veshi”, thekson Di Stadio.

“Disa sëmundje, si skleroza e shumëfishtë, mund të japin si simptomë tingëllimë në vesh dhe ne duhat ta trajtojmë problemin duke përdorur metodologji të afta për të luftuar neuro-inflamacionin”, thotë ajo.

“Aktualisht, ne jemi duke studiuar një seri molekulash anti-neuroinflamatore për të trajtuar pacientët me tingëllimë mbi gjashtë muaj në vesh. Ne duhet të parandalojmë që çrregullimi të bëhet kronik”, përfundon Di Stadio.

TË FUNDIT
7 orë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
22 orë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
4 ditë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
7 ditë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
1 javë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

ME TE LEXUARA

7 orë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
22 orë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

INFO

NA NDIQ