Fitim Gashi dhuron 27 mijë e 700 euro për shërimin e një vogëlusheje (FOTO)

INA
INA

05/01/2024

Qysh si i ri, në mungesë të një perspektive në Kosovën e pasluftës, bashkatdhetari Fitim Gashi nga Begraca e Kaçanikut, përmes bashkimit familjar vendosi që fatin e jetës ta kërkojë në Gjermani. Në vitin 2012, ai vendoset në qytetin Spelle, ku fillimisht e mësoi gjuhën, rrethin ku banonte që më vonë të integrohej në mënyrë të shkëlqyeshme në shoqërinë gjermane. Në vitin 2014, Fitimi vendosi ta sfidonte vetveten, duke themeluar një kompani personale të specializuar në sistemin kabllovik.

Përkundër peripecive fillestare, Fitimi ishte këmbëngulës në synimet e tij për të arritur atë që e kishte planifikuar më herët. Aktualisht, kompania e tij “Gashi Garten- und Pflasterarbeiten” numëron 25 punëtorë, duke ia shtuar edhe njëqind të tjerë të huazuar, pasi kërkesa në këtë fushë është shumë e madhe, ndërsa nga ky vit ajo llogaritet si GMBH.
Gjatë këtij pushimi dimëror, Fitimi ishte në vendlindje, në fshatin e tij të lindjes në Begracë të Kaçanikut. Një rast i rëndë e kishte prekur në sedër Fitimin pasi kishte dëgjuar se një vogëlushe kishte nevojë urgjente për t`u shëruar jashtë vendit. Pa një, pa dy, Fitimi i dorëzoi plot 27 mijë e 500 euro për shërmin e saj, plus duke ia siguruar edhe udhëtimin me avion.

“Është një obligim moral i secilit prej nesh që të ndihmojë aty ku paraqitet nevoja”, thotë enkas për portalin “Shtegu.com”, Fitim Gashi i cili nuk dëshiron të zbulojë shumë për rastin në fjalë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

INFO

NA NDIQ