Fjalimi i Bidenit për gjendjen e kombit: Demokracia amerikane, e pathyeshme!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Presidenti i SHBA Joe Biden mbajti një fjalim për gjendjen e kombit në të cilin ai bëri thirrje për unitet në një Kongres të ndarë ashpër, vlerësoi rritjen e vendeve të punës, preku luftën në Ukrainë dhe konkurrencën strategjike me Kinën.

Në një fjalim të madh vjetor mbi politikën e përgjithshme, në të cilin çdo president amerikan përmbush detyrimin e tij kushtetues për të informuar Kongresin, Biden e quajti demokracinë amerikane “të pathyeshme”, bëri thirrje për unitet, përshëndeti rimëkëmbjen e ekonomisë amerikane dhe krijimin e një numri rekord prej 12 milionë vendeve të punës. Gjithashtu, ai theksoi se Amerika “nuk mund ta largojë” vëmendjen nga brutaliteti policor dhe i quajti “skandaloze” fitimet gjigante të kompanive të naftës, duke kërkuar vendosjen e një “takse minimale” për miliarderët.

Ai theksoi po ashtu se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin Ukrainën “për aq kohë sa të jetë e nevojshme” përballë pushtimit rus dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara do të bashkëpunojnë me Kinën, por duke premtuar “të mbrojmë vendin tonë”, duke iu referuar balonës së pretenduar spiune kineze që udhëtoi nëpër Amerikë javën e kaluar.

Fjalimi i parë i Biden në një seancë të përbashkët të Kongresit që kur republikanët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve zgjati 73 minuta. Ai u ndërpre disa herë nga duartrokitjet e të pranishmëve, por edhe nga talljet e republikanëve.

Analistët amerikanë ranë dakord se ishte deri tani fjalimi më interaktiv për gjendjen e kombit në historinë e SHBA.

Dymbëdhjetë milionë vende të reja pune

“Për miqtë e mi republikanë, nëse s’mundëm të punonim së bashku në Kongresin e kaluar, nuk ka asnjë arsye që nuk mund të punojmë së bashku në këtë Kongres të ri. Populli na dërgoi një mesazh të qartë. Lufta për hir të luftës, pushteti për hir të pushtetit, konflikti për hir të konfliktit, nuk të çojnë askund… Ne jemi dërguar këtu për të përfunduar punën”, theksoi ai.

Duke kërkuar të projektojë optimizëm përpara fushatës presidenciale 2024, Biden vuri në dukje se ekonomia po përfiton nga 12 milionë vende të reja pune, se COVID-19 nuk kontrollon më jetën e amerikanëve dhe se demokracia amerikane mbetet e fortë.

“Sot, edhe pse e dëmtuar, demokracia jonë mbetet e palëkundur dhe e pandërprerë. Historia e Amerikës është një histori përparimi dhe qëndrueshmërie. Jemi i vetmi vend që nga çdo krizë kemi dalë më të fortë se kur hymë në të. Kjo është ajo që ne po bëjmë përsëri.”

Biden përshëndeti elasticitetin dhe forcën e ekonomisë amerikane, me papunësinë që ra në nivelin më të ulët të gati 54 viteve në janar, ndërsa u zotua të vazhdojë përpjekjet për të ulur inflacionin dhe për të mbrojtur mirëqenien dhe përfitimet shëndetësore.

Problemi i brutalitetit policor

Ai vuri në dukje se Amerika “nuk mund të largohet” nga problemi i brutalitetit policor. “Të gjithë ne në këtë kuvend duhet të ngrihemi në lartësinë e duhur, nuk mund të shikojmë larg. Të bashkohemi dhe të përfundojmë punën për reformën në polici”, theksoi ai.

Biden akuzoi kompanitë farmaceutike se paguanin shumë për insulinën, gjithashtu akuzoi kompanitë e teknologjisë për kryerjen e një “eksperimenti” fitimprurës mbi fëmijët dhe ai ishte veçanërisht kritik ndaj fitimeve të kompanive të naftës, duke argumentuar për taksa më të larta për miliarderët.

“Korporatat e mëdha nuk po përfitojnë vetëm nga kodi tatimor,” tha Biden. “Ata po përfitojnë nga ju, konsumatori amerikan”.

Ai tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin Ukrainën “për aq kohë sa të jetë e nevojshme” përballë pushtimit rus, i cili bëri që ambasadorja nga Kievi të ngrihej në këmbë dhe të duartrokiste.

Bashkëpunimi me Kinën rivale

“Me NATO-n, Shtetet e Bashkuara të Amerikës u përballën me agresionin e udhëhequr nga Putin dhe u rreshtuan në anën e popullit ukrainas,” theksoi ai pothuajse një vit pas fillimit të luftës.

Ai gjithashtu vuri në dukje se si SHBA do të bashkëpunojë me rivalin e saj dhe fuqinë e madhe Kinën, por edhe se si Amerika do të “veprojë” nëse Kina kërcënon sovranitetin e saj.

“Siç kemi demonstruar javën e kaluar, nëse Kina kërcënon sovranitetin tonë, ne do të veprojmë për të mbrojtur vendin tonë dhe e kemi bërë këtë.”

Biden mbushi 80 vjeç në nëntor dhe, nëse zgjidhet, do të ishte 82 vjeç në fillim të mandatit të tij të dytë, një fakt që shqetëson shumë votues demokratë, sipas sondazheve të fundit.

Vlerësimi i miratimit të Biden u rrit një pikë përqindje në 41 përqind në një sondazh të Reuters/Ipsos që u mbyll të dielën.

Megjithatë, është afër nivelit më të ulët të presidencës së tij, pasi 65 për qind e amerikanëve mendojnë se vendi është në rrugën e gabuar, krahasuar me 58 për qind një vit më parë. /tesheshi

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

vlen diaspore

Mërgata në Zvicër në mbështetje të VLEN-it

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

Ministria e Shëndetësisë

Ligji për shërbim të lartë për të ndaluar emërtimet partiake mbetet në harrese

KSHZ-Komisioni

KSHZ: Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

James O’Brien Xhejms O Brajan

O’Brien: Kam punuar si i ri në hetimin e krimeve të luftës në Srebrenicë, duhet të përballemi me të vërtetën

INFO

NA NDIQ