Flet bashkëshortja e njërit nga policët e kidnapuar: Çdo ditë flas në telefon, sot nuk u lajmërua hiç

Picture of ina-online
ina-online

15/06/2023

Tre policë të Kosovës janë rrëmbyer sot nga njësitet speciale të Policisë së Serbisë.

Në mesin e tre policëve që u kidnapuan sot nga forcat serbe, është edhe Shemi Mustafa.

Ai në Policinë e Kosovës shërben që nga viti 2006, e në pikën statike që gjendej sot para se të kidnapohej po punonte nga aty, tash e dy muaj.

Kështu tregoi për KALLXO.com, Shpresa Mustafa, gruaja e tij.

Me lot në sy, ajo prapa kamerave shprehet e shqetësuar për situatën në të cilën gjendet.

E njëjta tregon se deri më tani nuk kanë pasur ndonjë thirrje nga ana e zyrtarëve shtetërorë.

“I kam disa familjarë të tjerë policë, ata janë këtu. Na ka vizituar edhe një komandat i Policisë” – thotë ajo.

Shpresa ka pesë fëmijë me Shemin, e njëjta tregon se ky i fundit, 62-vjeçar, ka edhe probleme shëndetësore.

“Është kanë edhe sëmurë, prej pushimit mjekësor ia ka nisur punën. Ka probleme me frymëmarrje” – thotë ajo.

Gruaja e policit të kidnapuar nga forcat serbe tregon se kontaktet me bashkëshortin e saj kur ai gjendet në punë i ka të vazhdueshme, edhe pse shpeshherë terrenet e vështira ia pamundësojnë të bisedojnë lirshëm.

“Sot nuk kemi folur hiç me të, tjera herë fol gjithë, e sot asnjëherë nuk është lajmëruar se nuk po kanë qasje atje, nuk kanë valë, sen hiç nuk kanë. Po kohë pas kohe ai del, lyp valë, i gjen e më lajmërohet. Sot, asnjëherë nuk është lajmëruar, prit po lidhet diku me më shkru, hiç sen”, – shprehet ajo.

Tre policë të Kosovës u kidnapuan sot në Leposaviq. Siç ka konfirmuar Policia e Kosovës, edhe vetë krerët e shtetit, policët gjendeshin brenda territorit të Kosovës.

“Njësia policore patrulluese e kufirit ka qenë me detyre në pikë statike në vendin e quajtur Tresave/Bare, thellë brenda në territorin e Republikës së Kosovës” – thuhet në komunikatën e Policisë.

Edhe ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ka konfirmuar diçka të tillë, e kryeministri Albin Kurti ka thënë se ata gjendeshin 300 metra në brendësi të territorit të Kosovës.

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq, po pretendon se tre zyrtarët policorë që dyshohet se u kidnapuan nga policia serbe u gjetën në jugperëndim të Serbisë, rreth 10 kilometra nga kufiri me Kosovën.

Ai tha se pjesëtarët e policisë serbe nuk e kanë shkelur territorin e Kosovës dhe as rezolutën 1244.

Sipas tij, Serbia është e gatshme të ofrojë të gjitha provat dhe kërkoi hapjen e një hetimi ndërkombëtar, nëse është e nevojshme.

Mirëpo, Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani i ka quajtur të rrejshme deklarimet e drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq lidhur me këtë çështje.

“Ata janë zyrtarë kufitarë patrullues dhe nuk janë zyrtarë të njësiteve speciale, pra është një deklarim i rrejshëm i palës serbe. Ata janë tre zyrtarë policorë të moshës së shtyrë rreth 50 vjeçar apo edhe mbi. Që kanë shërbyer për vite me radhë në Policisë e Kosovës”- ka thënë ai.

Kelani ka deklaruar se policët e kidnapuar janë të moshës rreth 50 vjeç apo mbi.

Kelani ka thënë se janë të bindur që pjesa ku janë gjendur policët është thellë brenda territorit të Kosovës.

TË FUNDIT
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
4 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
18 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
19 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

ME TE LEXUARA

1 ditë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
19 orë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
19 orë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
18 orë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
4 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

Mark lancaster

Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO

grenell thaci

Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

Jim O’Brien Xhim Obrien

O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës

ramush haradinaj

Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve….

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

Policia-e-Kosoves-800x445

Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje

INFO

NA NDIQ