Flet gazetari që nisi lëvizjen në Deçan për konvertimin nga feja islame në katolike

INA
INA

23/10/2023

Në fundjavë në Deçan është formuar këshilli iniciues për formimin e lëvizjes për braktisjen vullnetare të fesë islame.

Kështu ka bërë të ditur gazetari Zeqir Mehmetaj, nismëtar i kësaj lëvizjeje dhe sipas tij në takimin përkatës ishin të ftuar personalitete të ndryshme. Kjo lëvizje ka ngjallur shumë debat, shumë komente dhe reagime pro dhe kundër dhe shumë prej tyre kanë reaguar edhe publikisht në rrjetet sociale.

Në një intervistë për emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania, Mehmetaj tregoi se kjo nismë ka ardhur me kërkesë të vetë qytetarëve që kanë kërkuar shkëputjen nga islami, jo me detyrim po në mënyrë demokratike pasi e konsiderojnë si fe politike.

“E kanë shprehur vetë pjesëmarrësit me gojën e tyre, që nuk është e detyrueshme, është me preferencë që në mënyrë demokratike të largohen nga feja islame. Ka prodhuar efekt negativ se i gjithë opinioni dhe media në Kosovë… nuk kemi asnjë reagim institucional, nga institucione të fesë dhe as të shtetit. Kërkesa e tyre ka qenë që të largohen nga islami duke qenë se kjo është fe politike në Kosovë dhe që po i sjell dëme popullit të Kosovës. Në vitet e pas luftës islami është keqpërdorur dhe konsiderohet si fe politike. Ka mbi 500 xhami në Kosovë, thuhet që kanë ndryshuar në gjithçka, që nuk është ajo që ka qenë feja tradicionale, është bërë ekstremiste pas lufte”, tha gazetari.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

vellau haxhi shala

Vëllai i Haxhi Shalës: Po thonë që e ka pengu drejtësinë, pritet që m’u ekstradu

Naim Murseli

“Burg me 5 yje”, Tomë Gashi tregon se ku po mbahet Naim Murseli – ja çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

viza kosova heqja vizave

Kanë mbetur veç edhe pak javë nga liberalizimi i vizave për Kosovën – rregullat dhe kufizimet

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

INFO

NA NDIQ