“Ja, edhe pas një viti u bindëm se unë mbeta maqedonas, ju shqiptar” thotë kryeministri Kovaçevski

ina-online
ina-online

26 Gusht, 2023

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe lider i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë, në “10 Minuta” në TV21 deklaroi se edhe pas propozimit të Francës për zgjidhen e problemit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, ai mbeti maqedonas dhe gazetari shqiptar.

Kjo sipas tij dëshmon se me Marrëveshjen për fqinjësi të mirë nuk ka bullgarizim dhe asimilim të popullit maqedonas.

“Ja, edhe pas një fiti ne u vërtetuam se unë mbeta maqedonas, ju shqiptar, dhe të gjithë ata çfarë kanë qenë, çfarë kanë qenë paraardhësit e tyre dhe ajo çfarë do të jenë fëmijët e tyre”, tha Kovaçevski./TV21

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkupi

BERZH: Maqedonia këtë vit do të ketë rritje ekonomike për 2%, vitin e ardhshëm për 3%

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi për Zërin e Amerikës: Partnerët tanë strategjikë vërejnë dhe mbështesin përparimin tonë drejt Bashkimit Evropian

2579CC16-59D8-405E-B69C-2C3375E03728

Çka paralajmëron Fatmir Limani?!

policia-714x420

Të shtëna me armë zjarri në Gjorçe Petrov, plagoset një person

abdulla mehmeti

Shërbimet sekrete serbe dhe ruse janë të infiltruara thellë edhe në Maqedoni

besnik bislimi albin kurti

Kurti flet për skenarin serb në Veri të Kosovës

Afrim Bunjaku

Qeveria jep 50 mijë euro për familjen e policit Afrim Bunjaku

nato-mkd-zname

Sot në Shkup mbahet konferenca e shefave të Shtatmadhorive të armatave nga vendet anëtare të NATO-s

Ali Ahmeti

Ali Ahmeti: Shpifjet nuk mund të na zhvendosin nga platforma për shqiptarët

INFO

NA NDIQ