FMN: Inteligjenca artificiale mund të shkaktojë ndërprerje serioze në tregun e punës

ina-online
ina-online

9 Qershor, 2023

Inteligjenca artificiale gjeneruese (AI) mund të shkaktojë ndërprerje serioze në tregun e punës, ka paralajmëruar zëvendësdrejtoresha e parë e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Gita Gopinath, duke u kërkuar ligjvënësve që të rregullojnë përdorimin e teknologjisë së re sa më shpejt të jetë e mundur.

“Qeveritë, institucionet dhe ligjvënësit duhet të jenë të shpejtë në rregullimin e të gjitha fushave, por edhe në përgatitjen për ndërprerje të mundshme të rëndësishme në tregun e punës”, tha Gopinath në një intervistë për të përditshmen financiare Financial Times.

Ajo u tha qeverive që të forcojnë “rrjetat e sigurisë sociale” për punëtorët, vendet e punës të të cilëve do të kërcënohen nga inteligjenca artificiale dhe të sigurojnë që masat tatimore të mos shpërblejnë kompanitë që zëvendësojnë punëtorët me makina.

“Ata gjithashtu duhet të sigurohen që kompanitë të mos krijojnë një pozicion të paarritshëm në teknologjinë e re. Ju nuk dëshironi kompani ultra të mëdha me sasi të mëdha të dhënash dhe fuqi kompjuterike që u japin atyre një avantazh të padrejtë,” përfundoi Gopinath.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

apple-iphone-15-pro-3

A e dini cili është celulari më i shtrenjtë që Apple ka nxjerrë në treg?

whats-up

WhatsApp nuk do të funksionojë më në këta telefona

Inteligjenca artificiale AI

Si inteligjenca artificiale lëshon lajme të rreme duke ndryshuar atë që shohim rreth nesh

apple-iphone-15-pro-3

Klientët aspak të kënaqur nga iPhone 15, kjo është arsyeja

loja-counter-strike-game

Më në fund del në treg “Counter Strike 2”

moti-1

Në retë e qiellit ka .. mikroplastikë?!

facebook-meta

Meta prezanton robotët me “personalitet”

iphone-xs-photo-650x358

Shfletuesi Vivaldi vjen në iPhone dhe iPad

PS playstation

Sony me ofertë për blerësit e Play Station 5 – publikon listën e videolojërave falas

INFO

NA NDIQ