FMN-ja parashikon dimër të vështirë në RMV?!

ina-online
ina-online

12/10/2023

Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëron dimër të vështirë, të paktën dyfish më të vështirë se sa pritjet e Qeverisë, përcjellë KlanM.

Në Raportin e fundit, Fondi Monetar Ndërkombëtar, parashikon se Maqedonia e Veriut vitin do ta përfundojë me inflacion rreth 10%, që thuajse është dyfish më e lartë se projeksionet e Qeverisë që ishin vendosur në vetëm 5.6%.

FMN-ja në raportin e fundit thotë se inflacioni i lartë dhe shkallët e larta të interesit përbëjnë rrezik për rritjen globale ekonomike, që do të jetë dukshëm më i vogël nga parashikimet paraprake, kurse inflacioni deri më 2025 nuk do të kthehet në nivelin e dëshirueshëm.

FMN-ja parashikon se rritja e ekonomisë së Maqedonisë së Veriut këtë vit do të arrijë 2.5%, që është një parashikimin optimist duke marrë parasysh se në tri muajt e para të vitit ekonomia e vendit u rrit për 2.1%, kurse në tremujaorin e dytë vetëm 1.1%.

Të rikujtojmë se kur Qeveria prezantoi buxhetin për këtë vit, parashikonte se rritja ekonomike do të jetë 2.9%./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

Zekiri muhamed

Zekiri duhet t’i kthejë mbi një milion euro

INFO

NA NDIQ