FNT SkupiFestival Shkup së shpejti do të fillon edicionin e tij të 17 të me radhë

ina-online
ina-online

02/10/2023

Hapja solemne bëhet më datë 5 tetorë më ora 20 në hapsirat e Teatrin Shqiptar- Shkup, aty edhe ku do të organizohet dhe do luhen të gjitha shfaqjet e selektuara për këtë edicion. Të gjitha shfaqjet do të fillojnë nga ora 20:00.

Këtë vit festivali do të organizohet nën moton Vezullim në teatër ku përzgjedhjet e këtij ediconi të 17 të vijnë nga Kosova, Turqia, Franca, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria si dhe shfaqja që do të prodhohet nga vorkshopi i organizur mbi temën Shtrëngatë dhe Zhbirim nga regjisorja Tea Begovska, në kuadër të festivalit.

Këtë vit do të organizohet edhe ekspozitë me posterët e të gjitha edicione të FNT Skupifestivalit, e cila do të hapen që nga dita e parë të festivalit, ku do të kemi mundësi të shohim të gjitha posterët e 17 edicioneve.

Programi i përzgjedhur i këtij edicioni nis të enjten më 5 tetor ora 20, me shfaqjen e teatrit Oda nga Prishtina me shfaqjen Arbri, autor dhe regjisor Lirak Çelaj. Skenografia nga Burim Arifi, në role,Shkumbin Istrefi, Qëndresa Jashari, Labinot Raci, Daniela Marku, Blend Sadiku.

E premte, 06.10.2023 shfaqja Nën Kala, hulumtime mbi teatrin fizik me motive nga Villiam Shekspir , adaptuar nga Pinar Akkuzu dhe Gülden Arsal Yavuz, regjia Guray Dincol,muzika Uğur Açıkgöz dhe Ataberk Öge, në role Pinar Akkuzu, Gülden Arsal Yavuz.

E shtunë, 07.10.2023 nga kompania teatrore Teatri La Belle Meunière nga Franca I bërë në copa
Autorë- regjisorë dhe në role: Marguerite Bordat, Raphaël Cottin dhe Pierre Meunier.

E diel datë 08.10.2023, performancë nga vorkshopi Shtrëngatë dhe Zhbirim nga regjisorja Tea Begovska, e punuar me aktorët e rinj, Ilin Jovanovski, Mia Kantargjieva, Deniz Rrustemi, Bojan Lazarov, Din Ibrahim, Todor Stojkovski.

E hënë , 09.10.2023 Teatri i Luftës Sarajevë, Bosna dhe Hercegovina, Tramvaji i quajtur dëshirë , nga autori Tenesi Villiams,regjia kolektive dhe interpretimi nga Dina Mushanoviç, Alban Ukaj, Igor Skvarica, Matea Mavrak dhe Noa Jugo.

Nata e fundit e festivalit do të jetë e martë, 10.10.2023 20:00 Teatri Kombëtar Ivan Vazov , Sofje Orfeu. Dramaturg Matich Starina, regjisor Jernei Lorenci, luajnë Aleksandra Vasileva, Gergana Zmiçarova, Biljana Petrinska, Radena Valkanova, Eva Danailova, Vasilena Vincenzo, Nadja Keranova, Joreta Nikolova, Vladimir Penev, Valentin Ganev, Dejan Donkov, Stelian Radev, Nenço Kostov, Darin Angelov, Dimitar Nikolov.

FNT Skupifestival Shkup edhe këtët vit mbështetet nga Ministria e Kulturës, Qendra Kulturore Bullgare Shkup, Instituti Francez, Telekomi i Maqedonisë, Premium Residenc, Koha si dheTeatri Shqiptar- Shkup,

Për më shumë informacion: http://www.skupifestival.mk/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-haracine

Incident në Kumanovë, një person i plagosur me armë zjarri

ali ahmeti tropoje

Grubi: Krenar që jemi të reshtuar krah Liderit të Shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

ali ahmeti tropoje

Ali Ahmeti mori titullin Qytetar Nderi i Tropojës, Grubi: Krenar që jemi të reshtuar krah liderit të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

Zejneli redaksia enciklopedia

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Jusuf Zejneli i priti në takim anëtarët e redaksisë së posaçme në RMV për hartimin e Enciklopedisë Shqiptare

vrasesit vanja palevski

Palevski ka ikur në Bjellorusi?

Ageler

Ambasadorja Ageler: SHBA-të do të vazhdojnë me sanksionimin e aktorëve të korruptuar!

angjushev koco

Koço Angjushev futet në listën e zezë të SHBA-ve

Validin Ademi

Lëvizja BESA: Rezultatet e “PISA” – BDI me sukses e shkatërroi arsimin (VIDEO)

bfi1

BFI do të bëhet me rezidencë të re luksoze ku do të ketë edhe sallë sportive (FOTO)

INFO

NA NDIQ