Fokus: Lloga është “lutur” të nënshkruajë amendamentet e Kodit Penal, kurse Pendarovski ta falë Gruevskin!

Picture of INA
INA

15/09/2023

Ministri i Drejtësisë Krenar Loga është lutur 3 muaj për të firmosur ndryshimet në Kodin Penal, me të cilat ndër të tjera u ulën dënimet për veprat e “shpërdorimit të pozitës zyrtare” dhe “shoqërimit kriminal” me të cilat shumë procedura do të vjetrohen ndaj ish-zyrtarëve politike, shkruan e përjavshmja “Fokus”.

Por, Loga nuk pranoi t’i nënshkruajë ndryshimet ligjore, kështu që zëvendësja e tij Viktorija Avramovska-Madiq e mbrojti në Kuvend projektligjin në emër të Qeverisë, i cili kaloi me votat e LSDM-së, BDI-së dhe partive tjera në pushtet. Ndonëse VMRO-DPMNE-ja opozitare ishte “kundër”, deputetët e saj morën pjesë në diskutimin e komisionit dhe në seancën plenare, ku bënë kuorum për punë.

Fokus shkruan se presidentit Stevo Pendarovski i ishte ofruar falja e Gruevskit në rastet kur ai ishte dënuar, por ai ka refuzuar një opsion të tillë. Më pas kreu i BDI-së, Ali Ahmeti ka filluar të zbatojë planin për shpëtimin e Gruevskit, në këmbim të ndihmës për ndryshime kushtetuese, por edhe për shkaktimin e problemeve në VMRO-DPMNE

TË FUNDIT
21 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
23 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
24 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
37 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 orë
BDI në “lucidum intervallum”

ME TE LEXUARA

6 orë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
1 ditë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
24 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
1 ditë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
5 orë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji (FOTO)

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

INFO

NA NDIQ