Forcat e NATO-s do të mund të kalojnë shumë më shpejtë nëpër Korridorin 8!

Picture of INA
INA

11/07/2024

Ministri i Mbrojtjes Vllado Misajllovski së bashku me kolegët nga italia, Shqipëria dhe Bullgaria, Guido Kroseto, Niko Peleshi dhe Atanas Zaprijanov, dje në margjinat e Samitit të NATO-s në Uashington kanë nënshkruar Letër të Qëllimit për vendosjen e korridorit të harmonizuar për mobilitet ushtarak në kuadër të Korridorit panevropian VIII, për nevojat e Aleancës.

Kjo, siç kumtojnë nga Ministria e Mbrojtjes, është dokumenti i parë ndërkombëtar, i nënshkruar nga ana e qeverisë së re.

Qëllimi i kësaj iniciative është të mundësohet rrjedhje më e shpejtë e forcave ushtarake dhe pajisjes së Aleancës përmes thjeshtëzimit të procedurave për vendkalimin kufitar, posaçërisht në kushte të krizës.

Me nënshkrimin e Letrës së qëllimeve po ndërmerren hapa, të cilat në mënyrë të konsiderueshme do ta rrisin efikasitetin e logjistikës ushtarake dhe operacioneve, në rast të nevojës. Po ashtu, projekti do të kontribuojë për avancimin e koordinimit mes vendeve nënshkruese, si dhe infrastrukturën përgjatë Korridorit, e me çka do të mundësohet edhe qasje më e lehtë drejt poligonit ushtarak Krivollak.

Korridori do të shtrihet nga Italia, përmes Shqipërisë dhe Maqedonisë, deri te Bullgaria, me mundësi për zgjerim.

Kjo iniciativë është kontribut praktik drejt përpjekjeve të Aleancës për përforcimin e përgjigjes dhe mbrojtjes së tërë territorit, kontribut për përforcimin e mobilitetit ushtarak në Evropë, si dhe ndaj përforcimit të bashkëpunimit mes NATO-s dhe BE-së, thuhet në kumtesën e MM-së.

TË FUNDIT
21 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
29 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
32 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
1 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
1 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

ME TE LEXUARA

1 ditë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
29 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
19 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
5 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
1 ditë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
21 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
15 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
2 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
2 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

LEXO MË SHUMË

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

INFO

NA NDIQ