Forcat e Wagnerit në Niger, udhëzojnë anëtarët e grushtit të shtetit

ina-online
ina-online

5 Gusht, 2023

Luftëtarët e Grupit Wagner janë në terren në Niger, duke “udhëzuar” anëtarët e forcave të armatosura të cilat për ditë të tëra kanë nisur një grusht shteti ushtarak.

LSi Africa raporton se “instruktorët e grupit të mercenarëve rusë, Wagner” kanë mbërritur në kryeqytetin e Niamey për të trajnuar puçistët, pasi kanë udhëtuar nga Mali, shkruan Sky News.

Kjo vjen pasi dolën raporte se junta ushtarake kishte kërkuar ndihmë nga Grupi Wagner – pas ultimatumit nga Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS), i planifikuar të skadojë nesër.

ECOWAS tha se do të ndërhynte ushtarakisht nëse grushti i shtetit nuk ndalon deri në afatin e tij, ndërsa Franca tha se do të mbështesë përpjekjet për të parë përfundimin e trazirave dhe rivendosjen e qeverisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

BLINKEN

Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

Nagorni-Karabah-780x470

Armëpushim mes Azerbajxhanit e armenëve në Karabak

Zelenski

Zelensky: Nëse Trump e di si ndalon lufta, të na e thotë

Nagorni-Karabah-780x470

Turqia mbështet sulmin e Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah

zelenski

Zelensky për Rusinë: Të keqes nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

INFO

NA NDIQ