Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

Picture of INA
INA

05/06/2023

Trupat elitë të komando turke janë vendosur në veri të Kosovës dhe kjo lëvizje ka shqetësuar jo pak palën serbe. Analisti Nexhmedin Spahiu thotë se kjo qasje ka një impakt psikologjik negativ tek serbët, pasi paragjykohet se këto forcat janë “pro” shqiptarëve të Kosovës.

“Kanë një impakt psikologjik ngase i gjithë sundimi I Perandorisë Osmane është bërë përmes ballkanasve. Ardhja e forcave turke, të cilat paragjykohen si aleatë të shqiptarëve, përbën një faktor shumë të rëndë psikologjik për serbët, sidomos në veri të Kosovës”, tha ai.

I ftuar në “Lufta dhe Paqja”, Spahiu analizoi situatën në veri dhe rolin e Kurtit në këtë drejtim. Ai thotë se vendosja e flamurit të Kosovës në komunat e veriut i ka shtuar kredit politike qeverisë Kurtit, pavarësisht se në fushat e tjera jetësore ka dështuar të ketë suksesin e premtuar para se të fitonte zgjedhjet.

“Mendoj se Kurti është në kulmin e popullaritetit dhe me ngritjen e flamurit të Kosovës është rimëkëmbur dinjiteti kombëtar te shqiptarët e Kosovës. Qeveria Kurti ka dështuar në drejtimet e tjera, si në shëndetësi, infrastrukturë dhe ekonomi. Veprimi në veri, ky është një sukses që ka ngritur vlerësimin e kësaj qeverie”, tha ai./abcnews.al

TË FUNDIT
1 ditë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
1 ditë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
1 ditë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
2 ditë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
2 ditë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

vucic kurti

Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor

spanja

Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës

mitrovica-ibri

Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

veriu i kosoves policia

“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun

INFO

NA NDIQ