Forcat ruse po largohen nga termocentrali

Picture of INA
INA

30/06/2023

Forcat ruse kanë filluar të largohen nga termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës. Trupat e Moskës e kanë pushtuar objektin që nga marsi i vitit të kaluar dhe Ukraina ka kryer së fundmi stërvitje për reagim ndaj katastrofave bërthamore në pritje të një sulmi të mundshëm. Janë ngritur shqetësime për sigurinë e uzinës gjatë gjithë luftës, me të dyja palët që fajësojnë njëra-tjetrën për sulmet në ndërtesën e saj.

Një numër punëtorësh janë udhëzuar të largohen nga uzina deri më 5 korrik, tha Ministria e Mbrojtjes në një postim në Telegram . “Sipas të dhënave më të fundit, kontingjenti i pushtimit po largohet gradualisht nga territori i centralit bërthamor të Zaporizhzhias.Një nga të parët që u larguan nga centrali ishin tre punonjës të Rosatom, të cilët ishin përgjegjës për veprimet e rusëve. “Punonjësit ukrainas që nënshkruan një kontratë me Rosatom u këshilluan gjithashtu të evakuohen. Sipas udhëzimeve të marra, ata duhet të largohen deri më 5 korrik.”

TË FUNDIT
4 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
17 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
21 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
21 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
17 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
4 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

LEXO MË SHUMË

kamala

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ