Formohet grup bashkëpunimi në mes BFI-së dhe Kishës Ortodokse në Maqedoni

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Është formuar grup miqësie mes Bashkësisë Fetare Islame dhe Kishës Ortodokse Maqedonase. Përbëhet nga profesorë universitarë, studentë si dhe priftërinj dhe hoxhallarë, ndërsa si qëllim ka afrimin më të madh mes dy komuniteteve, që të kenë kontakt mes vete si dhe të komunikojnë në rast nevoje.

Kryetari i Komisionit për Bashkësitë Fetare, Darjan Sotirovski, tha se përmes kësaj të dyja palët do të thellojnë njohjen dhe mirëkuptimin mes vete.

Nisma ka marrë edhe “bekimin” e krerëve të dy institucioneve fetare Stefani dhe kryetarit të BFI-së Shaqir Fetahu.

“Do të kemi këndvështrime të ndryshme, do të rishikojmë çështje të ndryshme, do të flasim para së gjithash përvoja pozitive por edhe negative nga jashtë, atje ku ka pasur lëvizje dhe ku rreziqet nuk janë paraparë në kohë. Kemi marrëdhënie të shëndetshme mes KOM dhe BFI-së për momentin, është punuar mjaft kohë për këtë dhe këtë duhet ta shfrytëzojmë që të bëjmë një hap përpara”, tha Darjan Sotirovski, kryetar i Komisionit për bashkësitë fetare.

TË FUNDIT
4 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

18 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
13 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
6 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
17 orë
Edhe tre ditë deri në përfundim të vitit shkollor, orë të shkurtuara për filloristët për shkak të të nxehtit
13 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
19 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ