Formohet komision për zbardhjen e sulmit ndaj kapitenit shqiptar

Picture of INA
INA

05/06/2024

Për sulmin ndaj kapitenit shqiptar në Krivollak gjatë kursit seleksionues në Batalionin për forca speciale “Ujqit” është formuar komision i cili duhet të shqyrton dhe zbardh rastin. Varësisht raportit të komisionit do të veprohet në përputhje me ligjin. Zëvendësministri i Mbrojtjes, Tiron Jajaga në deklaratë për Alsat tha se raporti i komisionit duhet të jetë gati deri më 20 qershor. Natën kur është sulmuar ushtarë shqiptar, Jajaga e ka vizituar në spitalin psikiatrik.

“Kërkova formimin e një komisioni të veçantë i cili do të merret me rastin. Komisioni është i përbërë nga kryetari, nënkryetari dhe disa anëtarë të cilët deri më datën 20 të sjellin një raport për situatën. Presim që të del rezultati dhe raporti i komisionit dhe në bazë të tij, bazuar edhe në ligj dhe kompetenca bashkërisht me institucionet e tjera do të ndërmerren masa konkrete ndaj persona nëse është bërë tejkalimi i të drejtave që instruktorët dhe oficerët kanë gjatë atij kursi”, deklaroi Tiron Jajaga, Zëvendësministër i Mbrojtjes.

Por Shtabi i Përgjithshëm i ARM-së e nxjerr para aktit të kryer komisionin e sapoformuar. Sipas tyre, në bazë të vlerësimit të parë nuk është evidentuar tejkalim i kompetencave dhe thyerje e rregullores për seleksionim.

“Është evidentuar ngjarje e jashtëzakonshme, incident i cili lidhet me një pjesëtarë të armatës si pjesëmarrës në kursin seleksionues në batalionin e forcave speciale. Në bazë të vlerësimit të parë mbi rastin nuk janë evidentuar aktivitete të cilat bien ndesh me dispozitat e “Rregullores për mënyrën e seleksionimit e ushtarëve aktiv dhe ushtarëve profesionist në njësinë speciale të Armatës”. Hollësi për rastin nuk mund të jepen për shkak të hetimit të mëtejshëm të rastit nga komisioni përkatës”, thonë nga Shtabi i Përgjithshëm i ARM-së.

Sulmi fizik ndaj kapitenit shqiptar u bë në Qendrën e trajnimit ushtarak Krivollak. Ai është sulmuar nga të paktën 6 persona që dyshohet të jenë gjithashtu kandidat në kursin seleksionues. Është dërguar në spitalin shtetëror ndërsa më pas në spitalin psikiatrik në Bardovcë me qëllim që të paraqitet si person me të meta psikike, pasoja të cilat do t’i pamundësonin vazhdimin e kursit. Batalioni i “Ujqërve” vazhdon të mbetet i paprekshëm për shqiptarët. Veprimet e ndërmarra ndaj kapitenit shqiptar dhe mesazhi i dërguar deri tek kandidatët tjerë shqiptar pretendohet të jetë një skenar i mirë përgatitur për t’ia adresuar fajin pushtetit në ardhje, duke nxitur tensione ndëretnike dhe cenim të raporteve mes maqedonasve dhe shqiptarëve. Jo zyrtarisht mësohet se struktura të larta ushtarake të ashtuquajtur të paprekshëm dhe familjarë të tyre mund të jenë të përfshirë në inskenimin e rastit, veprime të cilat duhet zbardhur nga komisioni përkatës i sapoformuar. /Alsat.mk

TË FUNDIT
8 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
23 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
1 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
3 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë
11 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

ME TE LEXUARA

12 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
1 ditë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët
19 orë
Prokuroria kërkon 30 ditë paraburgim shtesë për gjyqtarin Naqe Georgiev
11 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
18 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
3 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë
1 ditë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
18 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin

LEXO MË SHUMË

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

INFO

NA NDIQ