Forumi i Delfit, Rama takohet me Kurtin në Athinë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Prill, 2023

Gjatë Forumit Ekonomik të Delfit që u zhvillua të premten në Athinë, kryeministri Edi Rama është takuar me homologun e tij nga Kosova, Albin Kurti.

Kreu i qeverisë ka postuar në rrjetet sociale disa foto nga ky forum. Ai është takuar edhe me kryeministrin e Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, Presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev dhe të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Nuk dihet se çfarë është folur me tyre.

Në një prej paneleve të forumit ekonomik, Rama u shpreh se marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë janë në pikun e tyre. Megjithatë kërkoi që niveli i shkëmbimeve tregtare të rritet. Sipas tij, Situata në Ballkanin Perëndimor është në përmirësim dhe se vendet kanë filluar të flasin edhe pse lufta në Ukrainë përbën një problem.

Rama tha se pas hapjes së negociatave mes Shqipërisë dhe BE-së ka një frymë të re bashkëpunimi pasi vendi ynë e sheh atë si të vetmen mundësi ku dëshiron të shkojë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kurti finer

Kurti merr një telefonatë nga Amerika. Ja çka u bisedua

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

veriu-kosoves-mitrovic

Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri

vjosa osmani

Osmani në takimin me Macronin dhe Scholzin: Vuçiqit i kërkova ta largojë ushtrinë e tij nga kufiri me Kosovën

INFO

NA NDIQ