FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2024

Në Zvicër po vazhdon sot gjykimi ndaj shqiptarit nga Kosova, Afrim T., i cili akuzohet se e ka vrarë barbarisht bashkëshorten e tij Shqiponja I. në komunën Bergdietikon të Qarkut Baden.

Rasti bëri bujë në të gjithë Zvicrën: Ekonomistja e njohur Shqiponja I.* (41-vjeçe) u gjet e vdekur në banjën e shtëpisë së saj në Bergdietikon më 25 shtator 2022. Fillimisht shërbimet e emergjencës supozuan se shqiptarja e Kosovës i kishte marrë jetën vetes.

Por më pas hetimet zbuluan se: burri i saj Afrim T.** (tani 49-vjeç), një zviceran me rrënjë shqiptare nga Maqedonia, thuhet se e kishte vrarë – siç shkroi prokurori publik i Argaus nëntorin e kaluar – “duke përdorur forcë brutale”.

closevolume_off
Në seancën e sotme, që e dyta kundër Afrim T., i pandehuri është futur me pranga në sallën e gjyqit, raporton Blick.

Si dëshmitare, është marrë në pyetje motra e të pandehurit. Ajo ka thënë se ka pasur marrëdhënie shumë të mira me familjen e viktimës. Ka thënë nuk ka pasur asnjë kontakt me familjarët e të ndjerës që nga krimi.

“Nuk na lejuan të merrnim pjesë as në varrim”, tha motra e të akuzuarit.

Motra e të pandehurit ka vazhduar duke thënë se ajo kishte frikë pas krimit dhe ishte gjithmonë e shoqëruar nga të afërmit.

Sa i përket hakmarrjes së mundshme të gjakut, ajo nuk ka treguar nëse ka frikë për jetën.

Ajo ka kaluar mirë me viktimën, ashtu siç ka kaluar me vëllain e saj. Thotë se ka shkuar edhe disa herë për të vizituar vëllain e saj në burg që nga krimi dhe thotë se i ka folur edhe për krimin. “Ai është penduar jashtëzakonisht shumë”, thotë ajo.

Dëshmitarja vazhdon duke thënë se e ka dashur shumë gruan e vëllait të saj. Ata i shkruanin shumë njëra-tjetres, flisnin në telefon dhe takoheshin shpesh.

Papritur avokati i familjes së viktimës ndërpret intervistën, shkruan sot Blick. Arsyeja është se nëna e viktimës nuk ndihet fare mirë. Ajo qan, dridhet dhe më në fund nxirret nga dhoma nga një i afërm. Ka një dhomë mjekësore, thotë kryetari i gjykatës. Më pas vazhdohet sërish me marrjen në pyetje të motrës së të akuzuarit.

Më pas, nëna e viktimës, që ishte paraparë të dëshmonte, vendoset që të mos dëshmojë sot për arsye shëndetësore.

Prokuroria zvicerane kërkon 18 vite burgim ndaj Afrim T**.

TË FUNDIT
3 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
3 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
1 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë
1 ditë
U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër
3 ditë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

ME TE LEXUARA

1 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë
3 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
3 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
1 ditë
U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

LEXO MË SHUMË

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

policia gjermane gjermani

Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje

trump sulm

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

INFO

NA NDIQ