FOTO/ Në Tetovë mbledhje komemorative për të përkujtuar jetën dhe veprën e veprimtarit Milaim Fejziu

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Në komunën e Tetovës sot u mbajt mbledhje komemorative për të përkujtuar jetën dhe veprën e veprimtarit, themeluesit dhe kryetarit të parë të Senatit të Universitetit të Tetovës, Milaim Fejziu.

Emri i Milaim Fejziut dhe profesorit Fadil Sulejmani e shumë personaliteteve u bënë mur i gjallë për të ngritur një kala e cila u siguron zhvillim dhe prosperitet shqiptarëve. U mundëson që të shkollohen në gjuhën shqipe, në gjuhën e tyre amtare tha në fjalën e tij kryetari I komunës së Tetovës Bilall Kasami.

“E dashura familje e profesorit Milaim Fejziu, ne tetovarët profesorin Milaim Fejziu e kemi njeri të dashur, gjithmonë e kemi konsideruar shqiptar të vlefshëm dhe intelektual me vlera të larta patriotike e liridashëse”, deklaroi mes të tjerash kryetari Bilall Kasami.

Në këtë ceremoni të pranishëm ishin familjarët e të ndjerit, personalitete të shquara të jetës kulturore dhe veprimtar të çështjes shqiptare. FOTO nga mbledhja komemorative KLIKO

 

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

INFO

NA NDIQ