Franca nis votimin, e djathta ekstreme shpreson t’i fitojë zgjedhjet

Picture of INA
INA

30/06/2024

Franca ka nisur votimet të dielën në zgjedhjet parlamentare që mund të bëjnë histori, me të djathtën ekstreme më afër pushtetit se sa ka qenë ndonjëherë në kohët moderne.

“Tubimi Kombëtar” (RN) i Marine Le Pen dhe Jordan Bardellas janë shumë përpara në sondazhe – tri javë pas ditës që kur fituan zgjedhjet evropiane dhe presidenti Emmanuel Macron reagoi duke thirrur një votim kombëtar, raporton BBC.

Më shumë se 2.6 milionë njerëz nga 49 milionë votuesit e Francës janë regjistruar për të votuar me prokurë, një tregues i pjesëmarrjes së lartë që pritet për një zgjedhje kaq të rëndësishme.

Këto janë zgjedhje me dy runde dhe shumica e 577 vendeve të Asamblesë Kombëtare nuk do të vendosen deri në balotazhin e rundit të dytë të dielën e ardhshme.

Fushata zgjati vetëm 20 ditë dhe nga kjo përfitoi gjithashtu RN, e cila shpejt rafinoi premtimet e saj ekzistuese për imigracionin, pasigurinë si dhe uljen e taksave për të trajtuar krizën e kostos së jetesës.

Jordan Bardella dëshiron të jetë kryeministri i parë nga RN-ja dhe partia e tij ka besim se do të fitojë dhjetëra zona elektorale plotësisht në rundin e parë.

Por ai thotë se do ta marrë këtë detyrë vetëm nëse partia siguron një shumicë absolute parlamentare prej 289 vendesh.

Sapo të dalin rezultatet e para të dielën në mbrëmje, kundërshtarët e “Tubimit Kombëtar” do të duhet të vendosin se kë do të mbështesin në betejat e balotazhit në të gjithë Francën, në një përpjekje për të siguruar që shumica absolute të mos ndodhë.

Nëse sondazhet dalin të sakta, shumë nga balotazhet do ta përballin Tubimin Kombëtar kundër një aleance të krahut të majtë të bashkuar të quajtur “Fronti i Ri Popullor”, i cili beson se mund të fitojë edhe zgjedhjet.

Në zgjedhjet e mëparshme, partitë nga i gjithë spektri janë bashkuar për të mbajtur jashtë ekstremin e djathtë.

Por drejtuesit e RN-së kanë punuar shumë për vite me radhë për të zhdukur imazhin e tyre ekstremist.

TË FUNDIT
40 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
7 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
7 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

ME TE LEXUARA

2 ditë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
14 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
2 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
13 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
2 ditë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
13 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

INFO

NA NDIQ