Frangu forcohet më tej kundrejt euros

INA
INA

28/12/2023

Në mbrëmjen e së mërkurës euro u tregtua me kursin minimal prej 0.9353 frangash, duke arritur nivelin më të ulët ndonjëherë

Frangu forcohet më tej kundrejt euros, duke arritur nivele të reja historike: në mbrëmje çmimi i monedhës europiane ra shumë nën 0,94 franga, duke rënë në nivelin më të ulët që nga viti 2015, kur u hoq kufiri minimal i kursit të këmbimit të vendosur nga Zvicra Kombëtare. Banka (SNB) shkaktoi një tërmet në tregjet e monedhës.

Në orën 18.00 (e mërkurë) euro u tregtua me një kurs minimal prej 0.9353 frangash, përpara se të rritej pjesërisht drejt 0.9370. Sipas vëzhguesve të tregut, ky është praktikisht niveli më i ulët i të gjitha kohërave. “Është e mundur që euro të ketë rënë edhe më poshtë kur u hoq kursi minimal i këmbimit më 15 janar 2015: por është shumë e pasigurt që një normë e tillë do të ishte zbatuar në të vërtetë”, tha një tregtar për AWP. “Unë nuk mendoj se ne kemi qenë ndonjëherë kaq të ulët që kur ka ekzistuar euro”, përmbledh eksperti, përcjell albinfo.ch.

Monedha zvicerane u forcua edhe kundrejt dollarit, çmimi i të cilit ra në 0,8408 franga, niveli më i ulët që nga dita e famshme e janarit 2015. Duhet theksuar gjithashtu se në mëngjes monedha e gjelbër vazhdonte të tregtohej me 0,8550 , duke u rritur ndjeshëm.

Sipas analistëve, si dollari, ashtu edhe euro janë përgjithësisht duke skontuar pritshmëritë që parashikojnë një ulje të shkurtër të normave të interesit nga bankat qendrore përkatëse, ndërkohë që probabiliteti për një ulje të shpejtë të kostos së parasë nga SNB konsiderohet më pak e lartë. Dhe pse këto lëvizje të papritura sot, pavarësisht se asnjë e dhënë e rëndësishme ekonomike nuk është publikuar as në Eurozonë, as në Shtetet e Bashkuara? Kjo mund të shpjegohet me faktin se shumë investitorë në tregjet financiare kanë mbyllur tashmë llogaritë e tyre për vitin 2023: tregtimi është i kufizuar dhe për këtë arsye është e mundur që të ndodhin luhatje më të mëdha të çmimeve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

shqiptari restorant gjermani

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

protesta-nju-jork2

Shoqata Malësia e Madhe në New York, zgjodhi kryesinë e re : Kryetar i ri me mandat dy vjeçar u zgjodh Senad Lulanaj

shtetesia amerikane lotaria

Tarifat e aplikimit për shtetësi amerikane do të rriten për herë të parë në 8 vjet

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

policia gjermane gjermani

41-vjeçarja nga Maqedonia goditet me thikë nga burri i saj në Gjermani në sy të djalit të saj të mitur

supermarketet-800x445

Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

zvicer-policia

Shtetasi i Maqedonisë dëbohet nga Zvicra

INFO

NA NDIQ