Fronti Europian përmend parlametin dydhomësh / Nuk përjashtojnë protesta para Qeverisë

Picture of INA
INA

03/06/2024

Fronti Europian vazhdon të thotë se po cenohet Marrëveshja e Ohrit me hyrjen e VLEN në Qeveri, pasi siç thonë ata nuk kanë legjitimitetin e sovranit. Madje gjatë deklaratës së nënshkruar të dielën në Tetovë, përfaqësues të këtij Fronti përmendën parlament dydhomësh e harta të vizatuara. Arjanit Hoxha nga ky koalicion thotë se pikërisht Marrëveshja e Ohrit është nënshkruar që shqiptarët të heqin dorë nga kjo kërkesë.

“Kur kanë filluar bisedimet e vitit 2001 kanë filluar me qëndrime diametralisht të kundërt. Është e vërtetë se pala shqiptare në atë kohë e ka kërkuar parlamentin dydhomësh, por kjo impononte një rregullim tjetër kushtetues. Pikërisht kompromisi i 2001 ka qenë që pala shqiptare të heq dorë nga një kërkesë legjitime për të rregulluar rendin kushtetues dhe pala maqedonase të lëshojë për pikërisht këtë që e flasim. Ku mbeti kuptimi i marrëveshjes së Ohrit”, tha Arjanit Hoxha nga FE.

Hoxha madje nuk përjashton edhe protestat para Qeverisë.

“Ky ishte hapi i parë, hapi i dytë a do të jenë protestat para qeverisë?
Ne hapat politike nuk mund t’i shpalosim nga ky moment sepse është strategji politike?
A ka kush të protestojë, përpara qeverisë dhe kuvendit. Besoni se qytetarët do ju dëgjojnë juve për të dal në protesta?
Nëse themi se nuk ka kush besoni se nënçmojmë shumë shqiptarë…
Po a kenë vullnet për të dalë, korrupsioni, mosbesimi në gjyqësor, pasurimi në kurriz të shtetit nga shumë funksionar, mendoni se do ketë vullnet dikush për të protestuar?
Do ua tregoj vetëm një vullnet të një shqiptari i cili në vitin 2001 e ka humbur shokun e vet në rovin e luftës për këtë legjitimitet dhe ju mendoni se nuk ka vullnet në protestë?”

Derisa Fronti Europian po shikon mekanizmat për të mos mbetur në opozitë, nga ana tjetër VLEN, VMRO dhe Znam dalëngadalë po qëndisin koalicionin qeverisës. Tashmë është zgjedhur kryetari i kuvendit Afrim Gashi, i cili vjen nga VLEN.

TË FUNDIT
9 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
52 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
1 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
1 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

ME TE LEXUARA

24 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane
16 orë
Angelov shpalli mënyrën e kompensimit të qytetarëve që kanë pësuar dëme nga fatkeqësitë natyrore
1 ditë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
23 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
16 orë
Nikolloski vitin e ardhshëm do të prezantojë tren urban nga Draçeva në Shkup
1 ditë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

LEXO MË SHUMË

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

INFO

NA NDIQ