Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

Picture of ina-online
ina-online

22/04/2024

Fronti Europian përmes një reagimi ka theksuar se kreu i VMRO—DPMNE, Hristijan Mickoski ka rënënë derexhe të rëndë, kërkon shpëtim te Levica.

“Mickoski dhe VMRO assesi ta fshehin nervozën dhe panikun nga BDI dhe Fronti Europian.Se në çfarë derexhe ka rënë dy ditë para humbjes, tregojnë thirrjet për ndihmë nga Levica dhe ZNAM e Dimitrievskit.Madje, shpëtimin dhe ndihmë e kërkon edhe te opozita shqiptare, me qëllim që, siç tha dje Mickoski, ta rrënojë Frontin Europian dhe BDI-së. Megjithatë, edhe pse shpik arsye të ndryshme, publiku e di se lufta e vërtetë e Mickoskit janë pozitat e barabarta të shqiptarëve dhe etniteteve tjera në Maqedoninë e Veriut. Ai tashmë është vetëm një libër i lexuar që nuk e fsheh dot antishqiptarizmin dhe politikat kundër Perëndimin”, thuhet në reagim.

BDI dhe Fronti Europian shton se i bëjnë me dije Mickoskit dhe bashkëpunëtorëve të Rusisë, se BDI dhe Fronti Europian, themelet i ka vënë që në vitin 2001, me Marrëveshjen Kornizë të Ohrit, me Marrëveshjen e Prespës dhe anëtarësimin e NATO-s, si dhe me ndryshimet kushtetuese që do të ndodhin menjëherë pas zgjedhjeve të 8 majit.

“Dhe, deshi apo nuk deshi Mickoski, BDI dhe Fronti Europian do të jetë garantuesi i rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut, ndërsa VMRO dhe bashkëpunëtorët tjerë të Moskës, pas 8 majit, do të jenë vetëm spektatorë opozitar të anëtarësimit të Maqedonisë në Bashkimin Europian”, thekson Fronti Evropian.(INA)

TË FUNDIT
7 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
1 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
1 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
1 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
2 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

ME TE LEXUARA

1 ditë
KSHZ-ja shqyrton ankesën e Frontit Evropian
11 orë
Mot me diell, pasdite me kushte për shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
6 orë
VLEN në vendet e rezervuara për pushtetin në Kuvend (FOTO)
24 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Xhem Baruti Lamallari: Ky djalosh u vra sonte, ditë më parë u feju, nesër e varrosin prindërit e shkretë
10 orë
Deputetët e sapozgjedhur sot ulen në kolltuqet e Kuvendit, deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën
1 ditë
Heqja e 20%-shit që i referohet gjuhës shqipe, Sejdiu nga VLEN: Nuk kemi arritur ende të hapim këtë temë

LEXO MË SHUMË

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

INFO

NA NDIQ